Ege Haberleri

EGE

  Tarihe yazık oldu

  Hürriyet Haber
  04 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Eylül 2000 - 00:01

  Banaz’ın Ahat Köyü’nde tarih yağmacılarının tutkalla çaldığı Tanrıça Tykie mozaiğinin tüm değerini yitirdiği belirtildi.

  UŞAK'ın Banaz İlçesi'ne bağlı Ahat Köyü yakınlarında, tarihi eser kaçakçılarının gözünü diktiği antik Akmonia kenti, güvenlik çemberine alındı. Tarihi eser kaçakçılarının kazı yaparken izlerini bulduğu Akmonia'daki arkeolojik kazılar 18 Mayıs'ta başladı.

  Sökülüp çıkarıldı

  UŞAK Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu başkanlığındaki ekibin, spor alanında bulduğu 150 santimetre boyunda, 75 santimetre eninde, renkli mozaikten yapılmış Tanrıça Tykie'ye ait mozaik taban resimleri, bir ay önce tarih yağmacıları tarafından sökülüp kaçırıldı.

  Çalışma sürüyor

  AKBIYIKOĞLU, tutkalın taşı eritme özelliği olduğunu, Tykie'nin muhteşem güzellikteki taban resminin bu nedenle tüm özelliğini ve kıymetini yitirdiğini söyledi. Akbıyıkoğlu, hırsızlığın, kazı ekibinin şevkini yitirmesine yol açtığını, ancak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

  Yeni bir heykel

  TARİH talanı nedeniyle jandarmanın güvenlik önlemlerini artırdığı antik kentte son olarak iki metre boyunda başı ve ayakları olmayan, Roma dönemine ait kadın heykeli günışığına çıkarıldı. Kadının elini elbisesinin altında tasvir eden heykelin, döneminin özelliklerini yansıttığı bildirildi.

  MÜZE MÜDÜRÜ

  46 yıldır

  yağmalanıyor

  UŞAK Müzesi Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu, Akmonia'daki kaçak kazıların 1954'te başladığını söyledi. Akbıyıkoğlu, ‘‘Bölge İçbatı Anadolu'nun en önemli şehri. Kral yolu üzerinde kurulmuş, Roma dönemine ait çok zengin bir sınır kenti. 1954'te yapılan ilk kaçak kazılarda ortaya çıkarılan iki heykel tarih tüccarının elinden kurtarılarak Kültür Bakanlığı'na kazandırılmış. Şu anda Afyon Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Son olarak yaptığımız kazılarda üçüncü heykeli ortaya çıkardık. Yaklaşık bin 800 dönüm alana oturan Akmonia'da daha önce de cimnazyum ve buradaki taban resimlerini günışığına çıkarmıştık. Kısa süre sonra güvenlik önlemlerine rağmen Tanrıça Tykie'nin taban resimlerini çalmışlar. Resmi muhtemelen halıflekse yapıştırarak götürmüşler. Bunun için ayakkabı tutkalı kullanmışlar. Ancak bu tutkalın taşı eritme özelliği var. Bu nedenle esere yazık etmişler.’ dedi.

  Akmonia'nın bulunuşu

  BANAZ'ın Ahat Köyü Asartepe Mevkii'nde, kaçak kazı yaparken yakalanan sekiz kişi, tarihi Akmonia kentinin bulunmasına neden olmuştu. 18 Mayıs 2000'de bölge Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu'nca SİT alanı olarak ilan edilmişti. Kültür Bakanlığı ve Uşak Arkeoloji Müzesi'nin 1.5 ay önce başlattığı arkeolojik kazılarda ise, M.Ö. dokuzuncu yüzyıla ait Romalıların kurduğu Akmonia Antik kenti ortaya çıkarılmıştı. Kentin, spor alanı olarak kullanılan bölümünde, 150 santimetre boyunda, 75 santimetre eninde renkli mozaikten yapılmış Tanrıça Tike'ye ait taban resmi bulunmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı