« Hürriyet.com.tr

Tarihe ve tabiata kaçın: Kastamonu

Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Kastamonu, haftasonu kaçamağı için iyi bir alternatif. Yöresel yemekleriyle de damaklarda farklı tatlar bırakacak bir kent. Geç fark ettikleri kültür mirasını korumak için restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. Kısa sürede 30 konak ayağa kaldırılmış bile. Geçen yıl Kastamonu'yu 500 bin yerli ve yabancı turist gezmiş. 2003 yılının yüz binleri arasında siz de yerinizi alın.

Metin YÜKSEL
X
Cumhuriyet tarihine Şapka Devrimi'nin yapıldığı yer olarak geçen Kastamonu, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Türkler Anadolu'ya yerleşmeye başladıktan sonra Danişmentliler'e, Anadolu Selçukluları'na, Candaroğulları'na ve Osmanlı İmparatorluğu'na kapılarını açmış. Birçok devletin yönetim ve kültür merkezi olmuş. Kentte özellikle Candaroğulları ve Osmanlılar'a ait yüzlerce esere rastlamak mümkün.

Atabey Camii, Mahmutbey Camii, Nasrullah Camii ve Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Yılahlı Şifahanesi, Aşirefendi Hanı, Yakupağa Külliyesi ile Karanlık Bedesten görülmeye değer tarihi yapılardan sadece birkaçı. Koruma altına alınmış, tescilli 530 eser bulunuyor Kastamonu'da. İlçelerdeki eserlerle bu sayı binin üzerine çıkıyor.

Konaklar Safranbolu'yu aratmıyor

Birkaç yıl önce Tarihi Kentler Zirvesi'ne evsahipliği yapan Kastamonu, sahip olduğu tarihi mirası biraz geç fark etmiş bir kent. Ancak kısa sürede çok mesafe alınmış. Hanlar, hamamlar, konaklar, camiler tek tek elden geçiriliyor. Tarihi mirası koruma refleksi kenti yönetenlerle birlikte Kastamonululara da sirayet etmiş. Kentin hemen hemen her sokağında farklı bir çalışma göze çarpıyor. Kent adeta bir kültür şantiyesi gibi. Yıllardır kaderlerine terk edilen eserler yeniden ihya ediliyor.

Yakın dönem Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan tarihi konaklar restore ediliyor. Kastamonu Valiliği'nin kontrölünde yürütülen çalışmalar sonucunda kente yeniden kazandırılan eserlerin hepsine farklı fonksiyonlar yükleniyor. Kısa sürede 30 konak özenli bir restorasyondan geçirilmiş. Kente hakim bir tepeden bakan ve yakın zamana kadar metruk bir şekilde çürümeye terk edilen Kırk Odalı olarak bilinen yapı, restore edilerek kültür merkezine dönüştürülmüş. Vali Vekili Fahri Oluk, Ankara yolu üzerinde yapımı devam eden Müze Köy Projesi'nin kente olan ilgiyi daha da artıracağını söylüyor.

Nasrullah Camii önünde bulunan tarihi külliye el sanatları merkezi olarak yeniden düzenlenmiş. Kastamonu'da ahşap işçiliği oldukça yaygın. El Sanatları Merkezi'nde ahşap oymacılığının güzel örneklerini görmek ve satın almak mümkün. Bu arada ünlü mimar Vedat Tek'in adına yapılan tesis de görülmeye değer. Kentteki en önemli kültürel faaliyet ise tarihi vilayet binasının alt katının Kent Tarihi Müzesi olarak düzenlenmesi. Kastamonu kültürünü yansıtan birçok kitap, resim, belge ve eşya büyük bir özenle toplanarak müzeye getirilmiş. 1869 yılında Taşköprülüoğlu Mehmet Efendi tarafından yapılan tarihi piyano müzede görülmeye değer eserlerden biri. Bu arada, müze, Türkiye'nin dört bir yanındaki Kastamonlulardan bilgi, belge ve resim desteği bekliyor.

Din turizmi de önemli

Kastamonu, tarih, kültür ve doğa turizminin yanısıra dini turizmin de oldukça ön planda olduğu bir kent. ''Evliyalar Diyarı'' olarak anılan kentte on yıldan bu yana Şeyh Şabanı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Etkinlikleri düzenleniyor. Her yıl mayıs ayının ilk haftası yapılan etkinliklere İstanbul, Ankara ve çevre kentlerden çok sayıda turist geliyor. Kastamonu'ya yolu düşenler tarihi eserlerin yanısıra şehrin dört bir yanındaki türbeleri de ziyaret ediyorlar.

Ekim güneşinin aydınlattığı Kastamonu oldukça hareketli bir kent. Kenti çevreleyen dağların panaromik görüntüsü, kale, doğal güzellikler, Ilgaz Dağı, Küre Dağları, kanyonlar, Pınarbaşı mağaraları ve sayısız tarihi eser binlerce insanın ilgisini çekiyor. Havalar güzel, gezmek için ideal bir zaman. Geçen yıl Kastamonu'yu 500 bin yerli ve yabancı turist gezmiş. 2003 yılının yüz binleri arasında neden siz de olmayasınız?

NEREDE KALINIR?

Turaş Otel: (366) 212 67 30

Osmanlı Sarayı: (366) 214 84 08

Mütevelli Otel: (366) 212 28 19

Rugancı Otel: (366) 214 95 00

Selvi Otel: (366) 214 18 31

NEREDE YENİR?

Simit tiridinin tadına mutlaka bakın

Kastamonu'ya özgü yöresel yemeklerin yeneceği yerlerden biri Eflani Konağı. Yeni açılan Eflani Konağı'nda Kastamonu'ya ait etli ekmek, mantı, banduma, sarım burma çöreği ve ev baklavası servis ediliyor. Kastamonu'da ayrıca yöreye has simit tiridi de yiyebilirsiniz. Simit tiridini her yerde bulmak mümkün değil. Yılanlı Camii Sokağı'ndaki Kebapçı Hüseyin Çavuş'un dükkanında yiyebilirsiniz. Hamurla kuşbaşı etin buluşması olan etli ekmek, Kastamonu'nun özel yemeği. Kentin farklı noktalarında etli ekmek lokantalarına rastlamak mümkün.

Kaçırılmaması gereken tatlardan biri de pastırmalı ekmek. Pastırmalı ekmeği de her zaman bulmak mümkün değil. Pastırma sıcaklarında kurutulan pastırmalar ancak ekim ayı sonundan itibaren ekmeklerde kullanılıyor. Kastamonulular tatlı olarak ısrarla çekme helvayı tavsiye ediyorlar. İster pastırmalı ister etli ekmek, isterseniz kuyu kebabı yiyin, arkasından yenecek iki dilim çekme helvanın hazmı kolaylaştırdığını söylüyorlar.

Eflani Konağı: (366) 214 86 46

Yeşil Konak: (366) 212 06 48

Serender Sofrası: (366) 212 89 34

Firenkşah Sultan Sofrası: (366) 212 19 05

Dönerci Hacı Şükrü Usta: (532) 212 18 79

NE KADAR YAKIN?

Kastamonu-İstanbul arası 520 kilometre. Tarihi kentin Ankara ile arasındaki mesafe ise İstanbul'dan daha yakın, 240 kilometre. Başkentliler rahatlıkla haftasonu gezisi için Kastamonu'ya gidebilir. Diğer bazı önemli kentlerin Kastamonu'yla aralarındaki mesafe ise şöyle: Çankırı 110, Sinop 190, Samsun 300, Çorum 225, Kocaeli 295, Bolu 240, Sakarya 350, Bursa 515, Zonguldak 265 kilometre.

Kaynak: Metin YÜKSEL

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Buz üstünde yoga
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Cennetin yansıması: Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İçine giren canlıyı taşa dönüştüren korkunç göl
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İki yıl önce ortaya çıkmıştı! 30 yıl sonra yok olacak...
Karadeniz
Uzungöl beyaza büründü, yılbaşına hazır!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kazdağları'nda yeşil dolu bir gün: İda Ultra etkinliği