MANİSA HABERLERİ

Tarihe Ve Ecdada Büyük Saygı

IHA
02.10.2015 - 13:49Son Güncelleme :

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN DANIŞMANI MİMAR AZMİ AÇIKDİL, “MANİSA, ŞEHZADELER ŞEHRİ. DOLAYISIYLA BU ÜÇ CAMİNİN İÇİNDEKİ HAZİRELERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORUZ. ORADA GEZERKEN BURADA KİMLERİN YAŞADIĞINI, KİMLERİN GÖMÜLDÜĞÜNÜ, ATALARIMIZI BURADA İZLEMİŞ OLACAĞIZ” DEDİ.

IHA

Osmanlı Döneminde Sancak şehri olan ve birçok padişahın şehzadelik yaptığı Manisa’daki tarihi camilerin bahçelerinde bulunan ve hazire olarak adlandırılan Osmanlı mezarları Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından bakıma alındı. Yapılan çalışmada hem mezarlar düzenlenecek hem de Manisa’nın tarihine ışık tutularak, şehirde geçmişte kimlerin yaşadığı ortaya çıkarılacak.
Manisa Büyükşehir Belediyesi, il merkezinde camilerin arsalarında yer alan hazirelerde çalışma başlatarak, Manisa’nın geçmiş tarihinde yaşamış ecdadı yeni nesle tanıtmayı hedefliyor. İlk olarak Nişancıpaşa Camii’nden başlayan çalışma İvaz Paşa Camii ve Hüsrev Ağa Camii ile devam edecek.
Manisa Büyükşehir Belediyesi, merkez Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde tarihe ve ecdada saygı projesi kapsamında hazireleri yenileme çalışması başlattı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil de, ilk olarak Nişancıpaşa Camii haziresinde başlatılan çalışmaları yerinde inceledi. Tarihi mezar taşlarını ve çalışmaları dikkatle inceleyen Açıkdil, çalışmayı yürüten yetkililerden bilgi aldı. Buradaki çalışmanın yaklaşık 15 gün gibi bir süre içinde tamamlanacağını belirten Başkan Danışmanı Açıkdil, buradaki çalışmanın ardından İvaz Paşa Camii ve Hüsrev Ağa Camii’nde bulunan hazirelerin de gün yüzüne çıkarılacağını söyledi.
AMACIMIZ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK
Hazire projesine 2013 yılında başladıklarını belirten Açıkdil, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün ile birlikte Manisa’da bulunan hazirelerin mezar taşlarının okunması için karar verdik. Bu kararı vermemizi etkileyen sebeplerimizden bir tanesi de, hazirelerin şehir merkezinde kalmasıydı. Bir tanesi Nişancıpaşa Camii’nde, biri İvaz Paşa Camii’nde ve bir tanesi de Hüsrev Ağa Camii haziresiydi. Bunlar şehir içinde kaldığı için ot içindeydi, bakımı yapılamıyordu. Kimse de oraya girmek istemiyordu. Hem bunları temizleyelim, hem de eski değerlerimize sahip çıkalım, buralarda kimler defnedilmiş, kimler zamanında yaşamış diye araştıralım istedik” dedi.
ATALARIMIZI GÖRMÜŞ OLACAĞIZ
Bu tip projelerin prosedür sürecinin uzun sürdüğünü de ifade eden Açıkdil, “Tabi buradaki projeler biraz uzun sürüyor. Buradaki Osmanlıca yazılmış mezar taşlarını okumak için bu işin ehli kimseleri bulmak lazım, Anıtlar Kurulu’ndan, Valilik’ten, Emniyet’ten ve Müze Müdürlüğü’nden izin almak lazım. Geçen dönem bunları belli bir noktaya kadar getirdik. Ancak büyükşehir olunduğunda projeye yeniden başladık. Önce Nişancıpaşa Camii’nin haziresinden girdik işe. Orada güzel bir çalışma yapıldı. Otlarından ve çer çöpten temizlendi. Gömülü mezar taşları çıkarıldı ve tekrar hazirenin içine yerleştirildi, kırılanlar vardı, onları da sağlamlaştırdık. Daha sonra da hazırlayacağımız projeyi tekrar kurula tasdik ettirip yollarını, yeşil alanlarını, çimlerini yapıp daha görünümü güzel, görülüp okunabilecek, taşların yanına kimliklerini de belirteceğiz. Orada gezerken burada kimlerin yaşadığını, kimlerin gömüldüğünü, atalarımızı burada izlemiş olacağız” dedi.
ÇALIŞMADA MANİSA’DA KİMLERİN YAŞADIĞI ORTAYA ÇIKTI
Şehzadeler şehri olan Manisa’nın tarihi dokusunun gün yüzüne çıkarılması için göreve geldikleri ilk günden beri çalışmalar yürüttüklerini hatırlatan Açıkdil, “Dolayısıyla bu üç caminin içindeki hazireleri de gün yüzüne çıkarmış olacağız. Hazire, koruma altına alınmış mezarlık demek. Nişancıpaşa Camii’nde yaptığımız kazılarda çıkan taşlardan Manisa’nın eski yerleşmiş köklü sülalelerini, büyüklerinin yattığını teşhis ettik. Daha önceki tarihlere gidersek, Osmanlı zamanındaki paşaların ve orada görev almış kimselerin de burada defnedildiğini tespit ettik. Tabi eski mezarlıklardan topladıkları taşları da buraya getirmişler. Hepsinin orada gömülmesi söz konusu değil. Ama biz kimlerin Manisa’da yaşadığını da göstermek adına bunları da orada sergilemiş olacağız. Nişancıpaşa Camii’ndeki çalışmamız 15 gün içinde bitecek. Ondan sonra İvaz Paşa Camii’nin haziresine geçeceğiz. Daha sonra da Hüsrev Ağa Camii’sine geçeceğiz. Dolayısıyla 2-3 ay gibi bir zamanda bunları tamamlamış olacağız ve Manisa’nın tarihinde burada yaşamış olanları da gün yüzüne çıkarmış olacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Tarihe Ve Ecdada Büyük Saygı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 13 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihe Ve Ecdada Büyük Saygı haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:31
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı