Ege Haberleri

EGE

  Tarihe saygı

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  06.09.2013 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Konak Tüneli inşaatında çıkan freskler koruma altında.  İZMİR 1 No'lu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, Konak Tüneli inşaatında yeraltından çıkan tarihi eserler gündemiyle olağanüstü toplandı. Yeraltında bulunan arkeolojik değeri olan mozaik, fresk ve duvarların uygun tekniklerle Arkeoloji Müzesi'ne taşınması kararı alındı.
  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından inşaatı sürdürülen Konak Tüneli'nin Bahribaba Parkı, Varyant bölgesindeki girişi için yapılan kazılardan yine tarihi eserler çıktı. Önce Yahudi lahitleri çıkan kazılarda, ardından Roma dönemine ait mozaikler bulundu. Bunlar, İzmir'deki Yahudi Cemaati'ne teslim edildi. Kazılarda bu kez freskler bulundu. Fresklerin üzerinde bulunduğu yapıların duvarlarının da bugüne kadar korunduğu tespit edildi.
  Kazıda bulunan tarihi eserlerin ne yapılacağı konusunda Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü'nün başvurusuyla, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu olağanüstü toplantıya çağırıldı. Kurul, çıkan tarihi eserlerle ilgili arkeologlardan bilgi aldı. Sonuç olarak bulunan eserlerin zarar verilmeden, tekniğine uygun şekilde Arkeoloji Müzesi'ne yada sergilenebileceği bir yere kaldırılması kararı verildi. Frekslerin üzerinde bulunan duvarlarıyla birlikte taşınması istendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı