« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tarihe geçti, Londra'ya gitti

Londra Yaz Olimpiyat Oyunları'nda cimnastik dalındaki müsabakalar 3 ayrı kategoride yapılacak, Türkiye'yi artistik cimnastikte Göksu Üçtaş temsil edecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Oyunların en çok ilgi çeken dalları arasında yer alan cimnastikte sporcular, artistik, ritmik ve trambolin olmak üzere 3 kategoride yarışacak.

Artistik cimnastik ve trambolin müsabakaları North Greenwich Arena'da, ritmik cimnastik müsabakaları Wembley Arena'da yapılacak.

Spor ile estetiğin mükemmel bir bileşimi olan cimnastik, olimpiyat oyunlarını tanımlayan en iyi spor dalları arasında yer alıyor. Mukavemet ile yeteneğin, stil ve zarafet ile kaynaştığı dalın uzun bir tarihi bulunuyor. Roma, İran, Hindistan ve Çin tarihinde erkeklerin, dövüş alanındaki yeteneklerini güçlendirmek için benzeri çalışmalar yaptıkları biliniyor.

Artistik cimnastikte mücadele edecek milli sporcu Göksu Üçtaş, cimnastik dalında ilk kez yarışacak Türk sporcu olarak olimpiyat tarihine geçti.

Dalların özellikleri şöyle:
Artistik Cimnastik: Erkekler, kulplu beygir, yer hareketleri, halka, atlama beygiri, paralel bar ve barfiks olmak üzere 6, bayanlar ise atlama beygiri, asimetrik paralel, denge aleti ve yer hareketleri olmak üzere 4 kategoride mücadele eder.

Ritmik Cimnastik: Bayan sporcular tarafından, cimnastikle müziğin uyumu esas alınarak yapılır. Sporcular, ayrı branşlarda, ip, çember, top, lobut ve şerit kullanarak müziğe uyumlu cimnastik hareketleri yapar.
Trambolin: Sadece bayanlar ve erkekler olmak üzere iki kategoride yapılan müsabakalar, 1 Ocak 1999'da olimpiyat oyunları programına dahil edildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler