İSTANBUL HABERLERİ

Tarihçi Sacide Bolcan, Atatürk'ü ve yakın tarihimizi anlattı

DHA
30.03.2016 - 13:13Son Güncelleme :
DHA

 İSTANBUL(DHA) TARİHÇİ ve yazar Sacide Bolcan, "Atatürk'le Yakın Tarihimiz" konulu söyleşisinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri, siyasi dehasının Cumhuriyet ile perçinleştiği süreci anlattı.

Atatürk'ün manevi kızı ve Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden Afet İnan'ın öğrencisi olan tarihçi yazar Sacide Bolcan'ın söyleşisi, Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi'nde yoğun bir katılımla gerçekleşti.

"ATATÜRKÇÜLÜK KENDİNİ BİLMEKTİR"

Söyleşiye Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve eşi Hatice Akgün'ün yanısıra tarihçi, gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda Büyükçekmeceli katıldı. Sacide Bolcan, Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri başarıları ve cephelerdeki üstün öngörüsü ile kazanılan savaşların bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolu açtığını ifade etti.

Türkiye'nin çağdaşlaşma sürecinin Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında olduğunun da altını çizen Bolcan, "Atatürkçülük kendini bilmektir, geleceğe emin adımlarla yürümektir, barış ve özgürlük demektir. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının her zaman yaşayacağı ve Cumhuriyet’in ayakta kalacağına inancım tamdır" dedi.

"CUMHURİYET SONSUZA KADAR YAŞAYACAKTIR"

Tarihçi Sacide Bolcan'ın, Afet İnan ve Sabiha Gökçen'den dinlediği Atatürk'e ilişkin anılara da yer verdiği söyleşisinin sonunda konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Bolcan'ın Türkiye'nin yakın tarihini en iyi bilen tarihçilerden biri olduğunun altını çizerek,"Atatürk ve onun silah arkadaşları, o Kuvayi Milliye ruhunu taşıyanlara bu ülke çok şey borçludur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu bu düzen, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin ne kadar sallarlarsa sallasınlar temelleri sağlamdır asla sonsuza kadar da yıkılmayacaktır" dedi.

Tarihçi ve yazar Sacide Bolcan söyleşi sonunda konuklara kitabını imzaladı.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Tarihçi Sacide Bolcan, Atatürk'ü ve yakın tarihimizi anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 13 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarihçi Sacide Bolcan, Atatürk'ü ve yakın tarihimizi anlattı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı