Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tarih yazan çok okunuyor

  Hürriyet Haber
  01 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mayıs 2000 - 00:01

  TÜRK okuru son yıllarda tarihi romanlara merak sardı. Tarih; kişilikleri ve olayları konu alan ya da tarihi yeniden ve farklı bir gözle yorumlayan romanlar son iki yılda Tükiye'deki kitap piyasasını deyim yerindeyse 'ele geçirdi.'

  Hıfzı Topuz'un Meyyale ve Son Osmanlılar, Ahmet Altan'ın Kılıç Yarası Gibi, Nedim Gürsel'in Resimli Dünya ve son olarak da Ann Chamberlin'ın üç ciltlik Safiye Sultan adlı kitapları, bunlardan ilk akla gelenler.

  Bazı yayınevi yöneticilerine göre, okurun tarihi romanlara olan ilgisi Osmanlı arşivlerinin hala 'kilit altında tutulmasından' kaynaklanıyor. Tarihi gerçeklerin üzeri kapalı olarak geçilmesi ya da gizlenmesi insanları bu konuda okumaya yöneltiyor.

  Bazı yayınevleri de bunun 'trendi yakalama sorunu' olduğu görüşünde. Böyle düşünenler görüşlerini ‘‘Bu tip tarihi romanlardan bir kaç tanesi iyi satılınca arkası geliyor. Yazarlar da ilgi çeken konuyu görüp o konularda yazmaya yöneliyorlar’’diyerek açıklıyor.

  Ama sebebi ne olursa olsun tarihe olan bu ilgiden tüm yayınevleri memnun. En azından resmi tarihin sınırları dışına çıkılıp bazı gerçeklerin daha kolay ifade edilebildiğini savunuyorlar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı