Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kara Kartal'ın şanına yakıştı

İnönü Stadı’nın yıkılmasından yaklaşık 3 yıl sonra Vodafone Arena olarak yeniden yapılan tarihi tesis, dün kapılarını açtı. Devlet, siyaset, spor ve iş dünyasından geniş katılımın gerçekleştiği açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beşiktaş için yeni bir dönem başlıyor” dedi.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

BEŞİKTAŞ’ın yeniden yaptığı Vodafone Arena Stadı’nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ve özel davetlilerin de hazır bulunduğu törenle gerçekleşti. Resmi açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra, Bakanlar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile siyaset, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.

DEVLETTEN 50 MİLYON TL

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:“Başkanından yönetim kurulu üyelerine, kongre üyelerinden taraftar derneklerine, teknik heyetinden futbolcularına ve alt yapıdaki miniklere kadar, Beşiktaş’ın bugününde ve geleceğinde söz sahibi herkes için artık yeni bir dönem başlıyor.”“Bu noktada hükümetimize de çok çok teşekkür ediyorum. Ciddi manada; 50 trilyon civarında bir destek vermek suretiyle, burası yapılmış oldu. Kapsamlı bir sponsorluk anlaşmasıyla kulübümüze destek veren Vodafone’a teşekkür ediyorum. Tabii en büyük tebriği Beşiktaşlılar hak ediyor. Kara Kartal’ın şanına layık bir eser ortaya çıktı.”

SPORA DEV YATIRIMLAR

“Çeşitli illerimizde 29 stat vatandaşlarımıza kazandırılmış olacak. 13 yılda 321 futbol sahası, sporcularımızın kullanımına sunuldu. Diğer spor salonlarını, yüzme havuzlarını, atletizm pistlerini saymıyorum. Sadece futbol sahalarından bahsediyorum.”

“Lisanslı sporcu sayısı, 278 binden şu anda 6 milyon 225 bine, kulüp sayısı da 6 binden 14 bine yükselmiş vaziyette.”

“Belki şu ana kadar olimpiyatları düzenleme hakkı elde edemedik ama olimpiyatlar için sporcu hazırlama ve altyapı konusunda ciddi mesafeler kaydettik ve 13 yılda ev sahipliği yaptığımız 659 uluslararası spor organizasyonuyla, bu alanda da rüşdümüzü ispat ettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra bizim için olimpiyat konusu, emin olunuz, sadece bir formalitedir.”

GELİŞEN TÜRKİYE’NİN ÖRNEĞİ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da açılıştaki konuşmasında, stadın başka bir önemine dikkat çekti.
Kılıç, “2002’den beri her yıl daha da gelişen Türkiye’nin en güzel örneklerinden biri Vodafone Arena... Cumhurbaşkanımız, bu stadın yapımına büyük emek harcadı” ifadelerini kullandı.

Kara Kartalın şanına yakıştı

DEMİRÖREN’DEN TEŞEKKÜR

ORMAN’ın ardından kürsüye çıkan TFF Başkanı Yıldırım Demirören “Beşiktaş Başkanı olarak...” diye başladığı sözlerini “Federasyon Başkanı” diye düzeltti. Konuklar gülerken sıcak bir atmosfer oluştu. Demirören, “Sayın Cumhurbaşkanım bu stada ne kadar katkınız olduğunu ben biliyorum” dedi.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Beşiktaş’ın stadı Vodafone Arena’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Beşiktaş’ın çok sağlam bir geleneğe sahip olduğunu vurguladı. Davutoğlu şöyle devam etti:

BAŞARI VE EDEP

“Tarihi bir gün... Çünkü Kartal evine dönüyor. Kartal, Selçuklu’nun sembolüdür. 1903’te Beşiktaş doğduğunda, devletimizin kalbi Dolmabahçe ile Yıldız Sarayı arasında atıyordu. Beşiktaş, o gün bugündür devletiyle birlikte yürüdü; devletiyle birlikte sevinip üzüldü. Siyah-beyaz renkler, Balkan Savaşı’ndaki acıların varlığıyla, aynı zamanda milletin ıstırabıyla şekillendi.”

“Kara Kartal, al bayrağı temsil ettiğinde bu stattan hiçbir zaman boynu bükük çıkmasın inşallah. İkincisi, bu stat sadece başarının değil, edebin de yansıdığı bir stat olsun. Hiçbir centilmenlik dışı hareketin olmadığı stat olsun.”

YÜZYILDIRBURADA GİBİ...

BEŞİKTAŞ Başkanı Fikret Orman, duygularını ifade ederken oldukça heyecanlıydı. Orman şöyle dedi: “Halkın takımı Beşiktaşımız, halkın Cumhurbaşkanı ile Vodafone Arena’yı açıyor. Vodafone, 14 milyon dolar ilave yatırım yaptı. Arena, sanki yüzyıllardır buradaymış gibi hissedilecek bir stattır.”

 


Bunları da Beğenebilirsiniz