« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taraftarları Birliği Kongresi başladı

Avrupa Futbol Taraftarları Birliği'nin (Football Supporters Europe-FSE) bu yıl 5.'sini düzenlediği Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi'nin resmi açılışı İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

AA
SON GÜNCELLEME

Daha önce Londra, Hamburg, Barcelona ve Kopenhag'da yapılan kongrede, Avrupa futbolunun sorunları ile taraftarların önemi sorunları masaya yatırılarak, olumsuzlukların çözüm yolları tartışılacak.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yanı sıra, UEFA ve İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş.'nin (Spor A.Ş.) katkılarıyla gerçekleştirilen organizasyona Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden 400'e yakın futbolsever katılıyor. Katılımcılar arasında UEFA Başkanı Michel Platini'nin başdanışmanı William Gaillard, Uluslararası Futbolcular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tony Higgins ve Avrupa Komisyonu Üyesi Gianluca Monte ile Avrupa Spor Başkenti Derneği (ACES) Başkanı Gian Francesco Lupattelli de yer aldı.

Kongrenin resmi açılış panelinde konuşan Lupattelli, İstanbul'un inanılmaz bir Avrupa Spor Başkenti olduğunu vurgulayarak, “Bu, spor için çok önemli bir etkinlik. İstanbul'un 2012'de Avrupa Spor Başkenti olmasını tebrik ediyorum” dedi.

Ertanhan: “Futbol, taraftar ile güzel”

TFF Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Ertanhan, futbolun taraftarla, seyirci ile güzel olduğunu belirterek, 3 günlük bu kongrede futbolun birleştirici yönünü yaşanacağını, taraftarlar, federasyonlar ve futbol ailesinin diğer paydaşların yer alacağını söyledi.

Ertanhan, özellikle son 20 yıl içerisinde futbolun endüstriyelleşmesinin taraftarların da önemini artırdığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Artık, modern kulüplerde toplam gelirin 3'te 1'i, taraftarların maç günü yaptığı harcamalarından geliyor. Futbolun geldiği bu ekonomik zirve, gerçek futbol taraftarının varlığı sayesinde ve kulübüne verdiği destek ile gerçekleşti. UEFA Finansal Fair Play ve Kulüp Lisans Talimatı'nda yer alan 'Her kulübün bir taraftar sorumlusu ataması gerekliliği'ni de hatırlatmak isterim.”

Yürürlüğe giren Spor Toto Süper Lig Statüsü'ne göre; kulüplerin taraftardan sorumlu bir yönetim kurulu üyesi belirlemek zorunda olduğuna değinen Ertanhan, “TFF olarak, uluslararası düzeydeki işleyiş konusunda yakın temaslarda bulunuyor, Supporters Direct ve Football Supporters Europe ile devamlı görüşüyoruz. Eylül 2011'de Viyana'da oynadığımız Avusturya maçında ilk defa TFF Taraftar Sorumlusu görev yaptı. Artık milli maçlar öncesinde de Taraftar Rehberleri hazırlayıp, stadyum girişlerinde dağıtıyoruz” diye konuştu.

Gaillard: “Şikenin organize suç sayılması için çalışıyoruz”

Ertanhan'dan sonra söz alan William Gaillard, Avrupa Futbol Taraftarları Birliği'nin icraatlarından bahsederek, FSE ile aralarındaki çalışmaları dile getirdi. Daha önce İstanbul'a defalarca geldiğini ifade eden Gaillard, “Artık burada kendimi evimde hissediyorum” dedi.

Taraftarlar ve futbol için çok güzel bir yıl olduğunu dile getiren Gaillard, daha sonra sözü şike ile mücadeleye getirdi. Başdanışman, şike konusunda devletler ile birlikte çalıştıklarını belirterek, “Konuşmamı fazla uzatmadan bir konuya değineceğim. O da şike konusu. Gazeteleri okuyanlar bilirler ki şike sadece futbol için değil, başka sporlar için de daha büyük bir tehlike haline geliyor. Biz çok aktif bir şekilde devlet yetkilileriyle birlikte çalışıyoruz. Onlar da bu tür konularda, organize suçlarda etkin bir taraf. Avrupa düzeyinde ve ulusal düzeyde bu konu ile ilgileniyoruz. Bunun bir suç haline getirilmesine çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şike suçunun pek çok ülkede hala kabahat sayıldığını kaydeden Gaillard, sözlerini söyle sürdürdü:

“Sigara veya insan kaçakçılığı gibi organize bir suç varsa, şike konusu da buna çok benziyor. Şikede de büyük gelirlerin elde edildiği organize suçlar işleniyor ve cezalar çok kısıtlı. Şikenin organize suç haline getirilmesi konusunda henüz ortak bir yaklaşım bulunmuyor. Sizler, ülkelerinizde etkin olabilirsiniz diye düşünüyorum. Parlamento üyeleri ve milletvekilleriyle irtibata geçmeli ve bunun organize bir suç olduğunu onlara anlatmalısınız. Yani bir maç oynanıyorsa, maçın sonucu düdük çaldığında herkes tarafından bilinmeli. Bu olmadan ortada futbol kalmaz. Bu da büyük sporumuzun bütünlüğü için çok büyük bir tehlikedir.”

Avrupa'daki finansal krizin şike yapmaya ortam hazırladığını savunan Gaillard, “Futbol, finansal ve ekonomik krizin kurbanlarından bir tanesidir. Bazı ligler ve kulüpler giderek büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. Bu ekonomik kriz şike yapmak isteyen insanlara fırsat sunuyor. Pek çok oyuncu uzun zamandır ödemelerini alamıyor. Bu da her türlü manipülasyona ortam sağlıyor. Bu sevdiğimiz oyun için bir tehlikedir ve bununla hep beraber mücadele etmemiz lazım” diye konuştu.

FSE Genel Kurulu yarın yapılacak

Haliç Kongre Merkezi'nde yarın sabah saatlerinde yapılacak Avrupa Futbol Taraftarları Birliği Yıllık Olağan Genel Kurulu'nun ardından öğle saatlerinde basın toplantısı yapılıp, sonrasında da Türk Telekom Arena gezisi ile organizasyon sona erecek.

Bu arada, bu yılki kongrede, TFF'nin inisiyatifi ile ilk defa kongrenin ardından bir akademik çalışma yayınlanacağı bildirildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler