« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Taraftarlara büyük iş düşüyor"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, deplasman yasaklarının gündemden tamamen kalkması için taraftarlara büyük iş düştüğünü söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kılıç, AA muhabirine, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında Spor Toto Süper Lig'in 25. haftasında, 5 Şubat Pazar günü Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanacak derbiye, Beşiktaşlı taraftarların davet edilmesini değerlendirdi.
Kılıç, “Ben forma renkleri ne olursa olsun tüm taraftarların kardeş olduğuna inanıyorum. Forma renginden dolayı hiç bir takımın taraftarını bir diğer taraftarının hasmı olarak, düşmanı olarak görmüyorum, göremiyorum. Hepimiz bu memleketin evladıyız. Cephede, iş yerinde, alışverişte, düğünde dernekte, eğlencede beraberiz. Sezonda iki kez takımlarımız karşı karşıya gelecek olmasından dolayı husumet içinde değiliz. O nedenle deplasman yasaklarına prensip olarak karşıyım. Güvenlikten kaynaklanan ihbarlar, duyumlar varsa elbette bunun önlemleri alınacaktır. Burada taraftar gruplarına düşen önemli görevler vardır. Her rakip saha giden taraftar grubu iyi bir sınav verirse bu yasakların bir daha Türkiye'de mevzu bahis edilmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Taraftarların spor hayatına katkı sağlamalarını isteyen Kılıç, şöyle devam etti:
“Taraflar yönetimlerin ve federasyonların aynı zamanda güvenlik görevlilerinin işini kolaylaştırmalıdır. Öyle bir sınav vermeliyiz ki bir daha deplasman yasakları gibi konular gündeme gelmesin, getirmesin. Ben bundan üzülüyorum. Bir takım taraftarının rakip takım sahasına gitmemesi yönündeki yasakları uzun vadede yasaklanır da bulmuyorum. Medeni de bulmuyorum ve çağın gereklerine de uygun bulmuyorum. Onun için herkes gerekli özeni göstersin. Sağduyulu, güler yüzlü olsun, küfürler ve hakaretler edilmesin. Güzelce maç ve seyir zevki sergilensin. Elbette ki takımlar desteklenecektir ve bu rakip sahalarda da olacaktır. Ölçülü olunduğu takdirde hiç bir sorunun yaşanacağını düşünmüyorum.”

Sporun birlik, barış, kardeşlik olduğunu vurgulayan Bakan kılıç, sporun birleştirici yönünün bulunduğunu ifade etti.
Kılıç, şunları kaydetti:
“Elbette hiç kimse Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarlarının aynı takımı tutmasını beklemiyor ama tüm takım taraftarlarının tuttuğu aynı bir takım da var o da milli takımdır. Milli takımı desteklerken nasıl ki tüm renkler aynı tribünlerde bir arada görüntü verebiliyorsa, farklı tribünlerde medenice maç seyri ortaya konulabilir. Türkiye'de spor seyircisinin bu olgunluğu var. Yeter ki bir tahrik ve kışkırtma olmasın. Ben olmayacağı kanaatindeyim. O nedenle ilkesel tavrımı ortaya koydum. Yasakları sevmiyoruz, yasakları yasaklayalım. Yasaklara neden olan olumsuzlukları yasaklayalım ama taraftarların aynı kent içinde rakip sahaya gitmelerine engel olmayalım.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler