Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Taraftar sonuna kadar haklı

Beşiktaş 10 günde 4 maça çıktı. Perşembe günü Fenerbahçe ile zorlu bir maç oynayıp, pazar günü Sivasspor'la karşılaştı.

Beşiktaş bu Perşembe günü de, UEFA Avrupa liginde Dinamo Kiev' le karşılacak. Kısa zamanda oynanan arka arkaya maçlar Beşiktaş' ı oldukça zorluyor. Ligin başında yaşanan talihsiz sakatlıklara, özel yaşamlarından dolayı takımdan ayrı kalan Guti ve Fernandes' de eklenince çok zengin gibi gözüken kadronun ne kadar daraldığı ortaya çıkıyor.

 

Sivasspor maçına oldukça da iyi başladı kara kartal, 12. dakikada Veli' nin ortasında golü Hilbert ile buldu. Maçın ilk yarım saatlik diliminde net 3 tane daha gol pozisyonu üretti. Şahsi oynamayıp takım oyunu oynansaydı, ilk yarı belki de 3-0 bitebilirdi. Her ne olduysa (30. dakikadan sonra yoruldular) takım ilk yarının sonlarına doğru oyundan tam anlamıyla düştü. Beşiktaş'ın orta sahasında top tutacak, takımı dinlendirecek bir oyuncunun olmayışı nedeni ile defanstan çıkan her top, rakip sahaya geçmeden geri döndü. Sivasspor'un dün gece şanssızlığımı, acemiliğimi bilemem ama net gol pozisyonlarını gole çeviremediler. Rıza Çalımbay gibi sakin ve efendi bir adamı bile kaçan pozisyonlar adeta çılgına çevirdi.

 

İkinci yarıda da Sivasspor, Beşiktaş' a oranla çok daha iyi oynadı. Net gol pozisyonlarını gole çeviremeyen Sivasspor, orta da hiçbir pozisyon yokken, ofsayt taktiği yapan veya çarşı da pazarda alışveriş yapan Beşiktaş savunmasının BÜYÜK hatasından dolayı golü buldu. Golü ağlara yollayan Sivasspor'lu Grosicki bile gole inanamadı.

 

Golü yiyen Beşiktaş daha olgun ataklar yapması gerekirken, acemi bir takım kimliğine büründü. Cılız ve etkisiz bir şekilde Sivasspor'un üstüne gitmeye başladı. Kazanılan bir serbest vuruş sonrasın da Mahmut ceza sahası içerisinde Egemen' i çekerek yere düşürdü. Karar penaltı ve 2. sarıdan kırmızı kart oldu. Ülkemizde bu tür penaltı kararı kolay kolay çıkmıyor. Ben hakem olsam, o penaltıyı verirken çalacağım düdüğü titretirdim. Penaltıyı sahada hiç ama hiç oynamayan, hatta sadece dün gece değil, bu sezonun tüm maçlarında saha içerisinde adeta takımını yalnız bırakan Simao gole çevirdi. Uzatmalarda Quaresma' nın ortasında, oyuna sonradan giren Holosko skoru belirledi.

 

Beşiktaşlı hiçbir taraftar, dün akşam kazanılan maçtan sonra bile, bana göre mutlu değillerdir. Beşiktaş, haftalar geçmesine rağmen halen bir takım olamadı. Takımın kaptanı Quaresma, dün gece bir taraftar ile maçın oynandığı bir sıra da polemiğe girdi. "Formayı vereyim çık da sen oyna gibi bir hareket yaptı" Sevgili Quaresma, o forma kaç para biliyor musun ? Asgari ücretle çalışan veya harçlıklarını biriktirerek forma alan o taraftarların ne zorluklar çektiğini biliyor musun ? Sen o formayla bedava değil, maalesef çuvallarla para alarak oynuyorsun. Bilmediğin bir şey daha var, o forma çok kutsaldır. Formayı o taraftara versen inan senin kadar estetik, senin kadar iyi belki oynayamaz ama, senden çok daha yürekli oynar. Canı, kanı pahasına sahada koşturur. Seni yaptığın bu hareketten dolayı kınıyorum. Seni bağrına basan, geldiğin günden beri başının üstünde taşıyan, her zaman destekleyen bu taraftar artık seni eleştirmeye başladı. Yakında tribünlerden çatlak sesler fazlaşırsa, o zaman kafanı duvarlara vurursun da, iş işten geçer.

 

Beşiktaş gibi bir camianın kaptanlığını yapmak, o camianın formasını üstünde taşımak herkese nasip olmaz. Kutsal olan oyun, oyuncular değil, kutsal olan armadır. Herkes gelir gider ama o taraftar her zaman kalıcıdır. Taraftarı o kadar kızdırdınız ki, dün akşam maçta ki seyirciden belli oldu. Yazmadan geçemeyeceğim "biz müşteri değil taraftarız" diyen Beşiktaş taraftarına helal olsun. Gerçekten çok yaratıcı olmuş. Oynanan oyun için ödenecek bilet parası inanın çok fazla. Bir Sezen Aksu konseriyle, bir yerel sanatçı konser bileti aynı para olamaz. Taraftar sonuna kadar haklı. Sn. Mete Düren, dün akşam bilet fiyatlarını düşürdükleri söylüyor. Bir maç için mi acaba bu durum yoksa tüm maçları da kapsıyor mu? göreceğiz.

 

Perşembe günü çok önemli bir maça çıkacağız. Dinamo Kiev' i sahamızda yenemezsek, gruptan çıkmak mucizelere kalacaktır. Dilerim takımda ki bazı oyuncular aklını başına getirir ve yüzümüzü güldürür. Şimdi den başarılar diliyorum.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI