Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taraftar kirliliği

Tam 3 saat süren Galatasaray CC - Fenerbahçe Ülker derbisi ardından gülen taraf ev sahibi takım oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Saha içerisinde oynanan oyuna bakıldığında son yılların en heyecan verici maçı oldu denebilir belki ama seyirci açısından aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Galatasaraylı basketbol(!) taraftarı sınıfta kaldı. G.S: 1 Misafirperverlik:0

 

Basketbol liginde derbi maçlarına sadece ev sahibi takımın seyircisinin katılabiliyor olması yeteri kadar utanç vericiyken bir debuna rağmen halen olayların çıkıyor olması daha da utanç verici.

Şerife Çaldenk yazıyor

 

Maçın ikinci yarısının bitiminde iki takım berabere kalıp maç uzatmaya gidince kimsenin anlam veremediği bir elektriklenme ve ardından sahaya giren basketbol(!) taraftarı ve Fenerbahçeli oyunculara taciz ve bundan sonra da olanlar oldu. Maç durdu, Fenerbahçeli oyuncular canlarını kurtarmak için soyunma odasına kaçıştılar. ( Kafası yarılan polis memurlarını da unutmamak gerekir ) Çıkıp çıkmayacaklarının kararını vermek için bekledik biz de.

 

Aslında çıkmasalar da olurdu, kimse de bir şey diyemezdi. Çünkü G.alatasaraylı basketbol(!)taraftarları heyecanlarından(!) hiçbir şey kaybetmemiş, basketbolcuların sahaya çıkmalarını bekliyorlardı.

 

Sonuç olarak; her iki takım da sahaya çıktı ve iki uzatma bölümü oynayarak maçı sağ salim bitirdi.

Maçın bitiş düdüğü ile birlikte yabancı madde yağmuru yağmaya başladı yine, artık daha fazladayanamayarak kapatmak zorunda kaldık televizyonu.

Bu kadar olaydan sonra maçın skorunun öneminin kaldığını zannetmiyorum. Maçın önemli kısmını zaten önde götüren G.S, taraftarının da desteğini de arkasına aldı ve puanı kapan taraf oldu.

Fenerbahçe'nin Solomon gittikten sonra üzerinde dolaşan kara bulutlar henüz kalkmış değil. Tanyeviç'in gidip gitmeyeceği konusunda kesin bir karar verilmemişken takımın geçen senelerde elinde tuttuğu kadro genişliği bu sene yok gibi. Takımın gardı Greer henüz takımın havasına alışabilmiş değil, bugün de çok önemli anlarda önemli sayılar kaybetti. Marcus Green'i arar oldu gibi Fenerbahçe.

Ancak başta da söylediğim gibi; öyle çirkin olaylar yaşandı ki, takımlarda oynanan oyun, istatistikler, oyuncuların kalitesi hepsi silindi gitti. Hatırlanan tek şey, basketbolcuların kafasına atılan maddeler, savrulan küfürler vs. vs. Bu size geçen haftalarda oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisini hatırlatmadı mı? Futbol karşılaşmalarında bu olayları çıkaranlar artık statlara sığmıyor da kendilerini basketbol salonlarında mı göstermeye başladılar?

Artık bunlara dur denilmeli, çünkü maçlara sadece holigan taraftarlar gitmeye başlayacak. Değil statlara, salonlara giden; televizyonda maç izleyen seyirci kalmayacak.

Kulüplerin yöneticilerine ve federasyonlara sesleniyoruz, bu taraftar kirliliğini önlemek için önemli adımlar atmak gerekiyor.  


Bunları da Beğenebilirsiniz