Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Taraftar Kart 528 bini aştı geliri 42 milyon lirayı buldu

DÖRT büyük takıma ait Taraftar Kart üye sayısı 528 bin 500’e ulaştı. Kulüplerin bu kartlardan elde ettiği üyelik bedelleri de toplam 42 milyon lirayı buldu. Bu kulüpler, Taraftar Kart’ta hefeflerini yakalarsa toplam üye sayısı 1.5 milyona, üyelik bedellerinden elde edecekleri gelir 125 milyon TL’ye ulaşacak.

TÜRKİYE’nin Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor’dan oluşan 4 büyük kulübüne ait Taraftar Kart üye sayısı, daha şimdiden 528 bin 500’e ulaştı. Bu kulüplerin sadece Taraftar Kart üyelik bedellerinden elde ettiği gelir de toplam 42 milyon lirayı buldu. 4 kulüp, taraftar kartta hedefleri yakalarsa, toplam üye sayısı 1.5 milyonu aşacak ve sadece üyelik bedellerinden elde edecekleri gelir 125 milyon liraya ulaşacak.

Fenerbahçe lider

Taraftar Kart’ta en fazla üye sayısı, uygulamayı 2005 yılında başlatan Fenerbahçe’de bulunuyor. Fenerbahçe’nin 6 yılda ulaştığı üye sayısı 300 bin olurken, onu 150 bin Taraftar Kart üyesiyle Galatasaray izliyor. 2009 yılında Taraftar Kart uygulamasını devreye sokan Trabzon, 55 bin üyeyi yakalarken, Beşiktaş 6 ay gibi kısa sürede Taraftar Kart’ta üye sayısını 23 bin 500’e çıkarmayı başardı. Beşiktaş, önümüzdeki yılın sonuna kadar 200 bin üye sayısına ulaşmayı hedeflerken bu Fenerbahçe’de 1 milyonu, Galatasaray’da 300 bini buluyor.
Arkadaşımız Cansu Mansur’un yaptığı araştırmaya göre, Taraftar Kart uygulamasında bankalarla işbirliği yapan 4 büyükten Fenerbahçe ve Trabzon’un kulüp tarafından çıkartılan ayrıca Taraftar Kart’ları da bulunuyor. Kredi kartı özelliği bulunmayan bu kartların tüm geliri kulübe kalırken, kredi kartı üzelliği olan kartlarda ise bankalarla gelir paylaşımına gidiliyor.

Yıllık en az 35 lira

Fenerbahçe’nin 2005 yılında başlattığı Taraftar Kart uygulamasında, yıllık üyelik bedeli 35 TL’den başlayıp, 350 TL’ye kadar çıkıyor. Ortalama 100 TL üyelik bedeli üzerinden hesaplandığında, Fenerbahçe’nin 300 bin taraftar kart üyesinden elde ettiği yıllık gelir, daha şimdiden 30 milyon TL’yi buluyor. Üye sayısı 150 bine ulaşan Galatasaray’ın kredi kartı özellikli Taraftar Kart’larının da kart bedeli 44.5 TL ile 59.5 TL arasında değişiyor. Ortalama 50 TL üyelik bedeli üzerinden yapılan hesaplamada, Galatasaray’ın Taraftar Kart’lardan sağladığı yıllık gelir 7.5 milyon TL oluyor.
Taraftar Kart uygulamasına 6 ay önce başlayan Beşiktaş’ın şu anda 23 bin 500 üyesi bulunuyor. Bu kartların da yıllık kullanım bedeli 44.5 TL ile 59.5 TL arasında değişiyor. Beşiktaş’ın 6 ay gibi kısa sürede yıllık kart bedeli üzerinden elde ettiği gelir de 1 milyon 750 bin TL’ye ulaşıyor. Beşiktaş, 2012 yılında hedeflediği 200 bin üye sayısına ulaştığında önümüzdeki yıl üyelik bedellerinden elde edeceği gelir de 10 milyon TL olacak.

Trabzon ne yapıyor

Uygulamaya 2009 yılında başlayan ve şu anda 50 bini kredi kartı özellikli olmak üzere toplam 55 bin Taraftar Kartı kullanıcısı bulunan Trabzon’un bu kartların yıllık kullanım bedeli de 44.5 TL ile 59.5 TL arasında değişiyor. Trabzon’un sadece taraftar kart üyelik bedellerinden elde ettiği gelir
3 milyon TL’yi aşıyor.

Futbolcularla tanışma fırsatı

BJK Bonus Kart sahipleri anlaşmalı iş yerlerinden taksitle alışveriş ve ekstra puan kazanma hakkı elde ediyor. KartalCell’de özel tarife üzerinden konuşma, yapılan harcamalarda 20 TL ekstra puan, Süper Lig ve Türkiye Kupası iç saha maçları için öncelikli bilet satın alma, Kartal Yuvası mağaza-larında indirim ve futbolcularla birlikte olma gibi avantajlardan da yararlanı-labiliyor.

Fener’in hedefi 1 milyon kart

FENERBAHÇE’nin kulübe destek sağlamak amacıyla başlattığı ‘1 milyon taraftar kart’ projesi de Fenerbahçeli taraftarlardan büyük ilgi görüyor. Fenerbahçe Taraftar Kart sahiplerine, Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan maçlar için bilet önceliği tanırken, özel kampanyalardan da yararlanma imkanı sağlanıyor. Ayrıca, diğer branşlardaki iç saha maçlarına da bedava bilet hakkı da sağlanıyor. Paro kart özelliği de bulunan bu kartlar, Petrol Ofisi istasyonlarından alınan yakıtlarda da puan kazanılmasını sağlıyor.

1 milyon taraftar, cepten takım hattıyla bağlanıyor

TÜRKİYE’nin 4 büyük takımıyla yürüttüğü telekomikasyon işbirliğini İspanyollar’ın rüya takımı FC Barcelona’ya da taşıyan Avea, Türkiye’deki 2 milyon Barcelona taraftarına FCB markalı ürünlere, FCB mobil içeriklerine, FCB’ye özel tarifelere ve diğer GSM hizmetlerine ulaşma imkanı veriyor. Ayrıca Avea müşterileri FCB’nin Camp Nou Standyumu’nda oynayacağı maçlara hediye bilet ve takım imzalı forma kazanma şansı da yakalıyor. Avea, şu anda 900 bin olan Kartalcell, Fenercell, GS Mobile ve Trabzoncell’in abone sayısını, BarcelonaCell’le 1 milyona ulaştırmayı hedefliyor.

X