« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taraftar...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Gaziantep-İstanbulspor maçının 68.dakikası.. Kamil Ocak Stadı ölüm sessizliğine bürünmüş.. Başkan Celal Doğan, bir nefeste sigaranın yarısını bitiriyor.. Yüzü kireç gibi.. Ayhan Yalçınkaya'nın usta yönetiminde, TV ekranından ibret verici görüntüler izliyoruz.. Lima ile kaleci Ömer, başlarını birbirlerinin omuzlarına gömmüş, rakip kaleye sırtları dönük, sahaya bakamıyorlar.. İlyas, penaltı noktasına doğru ağır ağır yürüyor. Penaltıyı atarsa, Gaziantep 1-0 öne geçecek ve büyük bir olasılıkla da maçı kazanacak. Alınacak 3 puan, kümede kalma savaşında onları yeniden umutlandıracak. Tecrübesiz İlyas, bu kadar ağır yükü kaldıracak kapasitede görünmüyor bana.. Kaleci Zdravkov, topun gideceği köşeyi iyi hesaplıyor. Atıyor kendini o tarafa ve penaltıyı kurtarıyor..

İnanın o an, önüme inanılmaz olanaklar sunulsa, gene de Gaziantepsporlu futbolcuların yerinde olmak istemem.. Hele o Lima ve Ömer'in hazin görüntüsü yok mu, insanın yüreğini parçalıyor.. Kalan 22 dakikalık sürede de gol olmuyor ve Gaziantepspor kendisi için hayati denilecek iki puanı sahada bırakıyor. Tüm futbolcular yerlerde, ağlıyor.. İşte, dramın en büyüğü bundan sonra başlıyor. Seyirci ağzına geleni söylüyor. Koltukları sökerek, sahaya fırlatıyor.. İltihaplı yaraya, bir bıçak da o sokuyor !

FELAKET TELLALLARI

İddia ediyorum.. Ligler yeniden başlasa, Gaziantep bu kadrosuyla kesinlikle ilk sekize girer.. Direklerden dönen toplar, kaçan penaltılar, kaçırılması olanaksız goller, hakemlerin fahiş hataları yüzünden giden puanlar.. Ve işler terse dönünce, paniğe kapılan futbolcular.. Beyin, ayağa emir dinletemez duruma düşmüş.. Ne var ki, hiçbir neden, Gaziantep seyircisinin futbolcusuna reva gördüğü muameleyi haklı gösteremez.. Maç sonrası mikslenen görüntülerde, ağlayan futbolcularla, küfür eden, koltukları söken seyirciyi birlikte seyrediyoruz.. Taraftarlık bu mudur ? İyi gününde herkes alkışlar, bağırır.. Önemli olan, kötü günde verilen destektir.. Hangi biriniz, Lima'nın Ömer'in ve diğerlerinin ıstırabını, duyduğu acıyı yaşadınız ? Bunları yapan taraftar değil, sadece felaket tellalıdır..

Aynı şey, Beşiktaş'ın başında.. En kalabalık kongreyi gerçekleştirmiş, yönetimini seçmiş.. Bazı malum kişiler, tribünden kitleleri, daha yeni seçilmiş yönetim için ‘‘istifa’’ diye bağırtıyor. Süleyman Seba'ya hakaret ettirtiyor. Bir de pankart asmışlar: ‘‘Kongre sizinse, tribünler bizimdir..’’ İyi, o zaman gelin Beşiktaş'ı siz yönetin.. İhsan Kalkavan bey tezahüratlardan ötürü mutlu.. Yazılanlara göre, alkış da tutmuş.. Sonra, maç çıkışında televizyonlara ‘‘yönetime destek olalım’’ şeklinde demeç veriyor ! Ayıptır.. Beşiktaş'ın nerelerden nerelere geldiğini, bizler sizlerden daha iyi biliyoruz.. Oscar Wilde'ın bir sözünü size anımsatırım: ‘‘Dostlarımı iyi görünüşlerine, tanıdıklarımı karakterlerine, düşmanlarımı anlayışlarına göre seçerim !’’Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler