Ege Haberleri

EGE

  Tapu’da rüşvet operasyonu: 39 gözaltı

  Fulya OMAÇ / ÇEŞME , (DHA)
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.10.2011 - 21:16

  İZMİR Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çeşme Tapu Müdürlüğü’nde yolsuzluk yapıldığı, rüşvet alındığı ihbarları üzerine harekete geçti.

  Uzun süredir teknik izlemeye alınan Çeşme Tapu Müdürlüğü ve önceden belirlenen bazı adreslere dün sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, Çeşme Tapu Müdürlüğü görevlileri, emlakçılar ve müteahitlerin de aralarında bulunduğu 39 kişi gözaltına alındı, 6 kişinin de arandığı bildirildi.
  Çeşme Tapu Müdürlüğü’nde dün işlem yapılmazken, polisin aramalarının sürdüğü bildirildi. Çeşme merkezli olarak il genelinde devam ettiği belirtilen operasyon kapsamında gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

  Annesinin vefatı nedeniyle Kahramanmaraş’ta olduğu öğrenilen Çeşme Tapu Sicil Müdürü Y.T.Ş.’nin de ifadesine başvurulmak üzere emniyete davet edileceği bildirildi.

  İzmir’de gözaltına alınan ve daha önce Çeşme’de çalıştıkları belirlenen Bornova Tapu Müdür Yardımcısı N.Ç. ve Buca Tapu Müdürlüğü’nde görevli N.U.’nun da aralarında bulunduğu 10 kişi, sorguları için soruşturmayı yürüten Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi.

  Gözaltına alınanlar arasında bir inşaat şirketinin sahibi E.D.’nin de olduğu öğrenildi. Operasyonun istihbarat çalışması doğrultusundra bir yıldır sürdürüldüğü, Çeşme Tapu Müdürlüğü’ne yerleştirilen gizli kameralardan da faydalanıldığı belirtildi. Zanlıların, telefon konuşmalarından, rüşvet alırken “davetiye” şifresini kullandığı, emlakçılar ve müteahhitlerden, işlemlerin hızlandırılması için aldıkları paraları bir havuzda toplayıp, daha sonra paylaştıkları iddia edildi.
  Mesai saatleri dışında da çalışan bazı tapu görevlilerinin, eksik evraklara rağmen bazı işlemleri yerine getirdikleri ve ölmüş bir kadının gayrimenkulünün devrini sahte belgelerle yaptıkları ileri sürüldü.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı