TAP’a 10 milyar dolarlık piyango

Merve ERDİL
26.06.2013 - 15:43 | Son Güncelleme: 26.06.2013 - 17:32

HAZAR doğalgazını Avrupa’ya ulaştırmak için sürpriz bir hamleyle Trans Anadolu Boru Hattı Projesi’ne start veren Türkiye ve Azerbaycan, 10 milyar dolara mal olması bekleyen boru hattının yapımına 2014 yılında başlamayı planlıyor. Gazı Azerbaycan’dan Türkiye’ye taşıyacak dev projenin ikinci etabı, belli bir miktarın da Avrupa’ya taşınması olacak. Şahdeniz 2 Konsorsiyumu, Türkiye sınırından başlayarak, Avrupa’ya gazı taşıyacak şirketi TAP olarak seçti. Resmi karar Cuma günü açıklanacak.

TAP’ın rotası Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, İtalya, İsviçre, Almanya, Fransa ve İngiltere de dahil olmak üzere Güney Doğu Avrupa ve Batı Avrupa’ya doğalgaz tedarikine imkan tanıyor.

TAP'ın hissedarları arasında dünyanın önde gelen enerji şirketleri olan Norveçli Statoil, Alman E.ON Ruhrgas ve İsviçreli Axpo bulunuyor. Bu şirketler dünya çapında kara ve denizlerde 20 bin kilometrenin üstünde boru hattı geliştirdi.

TAP, projenin başlangıç ve inşaat aşamalarında mali rehberlik yapması için Société Générale’i seçti. Société Générale, boru hattının inşası için gereken sermayeyi tedarik etme konusunda etkili olacak.

TAP’ın önemli bir avantajı da rakibinden 450 kilometre daha kısa olması. Bu projeyi ticari olarak daha uygulanabilir kılıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı