Gündem Haberleri

  Tantan: Yürüyüş yapan polisi asla affetmiyorum

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, geçtiğimiz günlerde yapılan polis yürüşlerini sert bir üslupla eleştirdi. Tantan polisin, şehidinin suçlusu adalete teslim edilinceye kadar görevinin başından ayrılamayacağını vurgulayarak, ''Onun için geçtiğimiz günlerde Çevik Kuvvet personelinin şehidi orada dururken yaptığı bu eylemi asla ve asla affetmiyorum'' dedi.

  Tantan, TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında söz aldı. Yasadışı örgüt mensuplarının şimdiye kadar kendilerine karşı mücadele eden terörle mücadele ekiplerine yönelik eylem yaptığını anlatan Tantan, ''Bunların, polis içinde geniş bir kitle olan Çevik Kuvvet'i hedef almış olmaları, üzerinde durulması ve değerlendirilmesi gereken bir konudur'' diye konuştu.

  'Polis şoka girdi'

  Tantan, Çevik Kuvvet biriminin 1982 yılında, o günün ihtiyaçlarına göre kurulduğunu ve bugün ihtiyaçları karşısında yetersiz kaldığını belirterek, şunları söyledi:

  ''Yapmış oldukları hizmet gereği terörle mücadele eden birimler kadar bilgi ve tecrübe sahibi olmadıklarından, bu menfur saldırı karşısında şoka girmiş; oluşulan duygusallık ve saflık ortamından ve topluluk psikolojisinden istifade eden bazı mihrakların kışkırtmaları sonucu kendisini kanunsuz bir hareketin içinde bulmuşlardır.

  Memurların ekonomik durumlarının iyi olmaması, komuoyunda bir sebepmiş gibi ön plana çıkarılmak istense de bu olayda etken olmadığı değerlendirilmektedir.''

  'Kışkırtıcılara müsamaha yok'

  Tantan, Türk polisinin yasaların kendisine verdiği yetkiler doğrultusunda hizmet ettiğini ve şehit verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

  "Çevik Kuvvet personelinin içinde bulunduğu bu duygusallık saflığından yararlanarak, onları tahrik eden ve kışkırtan gruplara müsamaha gösterilmesi mümkün değildir. Nitekim konuyla ilgili olarak derhal inceleme ve soruşturma başlatılmış, sonucuna göre de gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

  Devlet yönetiminde asla hoşgörü ve acıma olamaz. Onunu için biz de yasaların uygulanmasında, yasa neyi emrediyorsa onun yerine getirilmesinden yanayız. Eğer bir ülkede yasalar hakim kılınamıyor ve sadece birtakım söylemlerle hareket ediliyorsa orada devlet yönetimi zaafa uğramış demektir.''

  'Polis görevini terketmez'

  Bakan Tantan, polis teşkilatının yıllarca şehit verdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

  ''Polis, şehidinin suçlusu adalete teslim edilinceye kadar asla görevinin başından ayrılamaz, onun üzerinde eylemsel hareket yapamaz. Onun için geçtiğimiz günlerde Çevik Kuvvet personelinin şehidi orada dururken yaptığı bu eylemi asla ve asla affetmiyorum.

  Bazı illerimizdeki bir kısım Çevik Kuvvet personelinin yapmış olduğu eylemleri 170 bin kişilik Emniyet teşkilatımız da tümüyle kabul etmemiş, polis teşkilatı bunu nefretle kınamıştır. Çünkü polis, tekşilata girdiği zaman kendisine verilen bilgi ve ışık şudur ki; polis, kendisine karşı yöneltilen silahın devlete karşı yöneltildiği bilinci içerisindedir. Devlete karşı yöneltilen silahın sorumlusu, suçlusu bulunmadan asla ve asla görevini terketmez. Ve onun sonucunu aldıktan sonra tekrar işlerine döner.''

  Tantan, Çevik Kuvvet biriminin daha etkin hale getirilmesi ve yeni bir vizyon kazandırılmasının zorunluluk olduğunu belirterek, bu konudaki çalışmalara başlandığını da bildirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı