Gündem Haberleri

  Tantan: Operasyon devletin ayıbını temizledi

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, ''Hayata Dönüş Operasyonu''nu değerlendirirken, ''Devletin ayıbını bu operasyon temizlemiş oldu'' dedi.

  Tantan, İçişleri Bakanlığı'nda ''Hayata Dönüş Operasyonu'' ile ilgili verilen brifingin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin soruları ve Tantan'ın yanıtları şöyle:

  Bir gazetecinin '10 yıldır Türkiye'de cezaevlerine girilemediği' ifadelerini hatırlatarak, "Bu gerçekten bir itiraf mıdır?" şeklinde bir soru yöneltmesi üzerine şu cevabı verdi:

  ''Devletin ayıbını bu operasyon temizlemiş oldu. Bu ayıbın mimarlarını ve aktörlerini halkımız bu operasyonla tanıma fırsatı elde etmiş oldu. Bu sistemin mimar ve aktörleri, basında kendi gerçeklerini anlatarak bu yozlaşmışlığın, kanunsuzluğun nasıl gerçekleştiğini de kendi anlatım ve ifadelerinde halkımızın bilgisine sundular. Bu bakımdan bu operasyon son derece faydalı oldu.''

  'Amaç, militanların irtibatını kesmek'

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, ''Cezaevlerinin yönetim anlayışında bir değişiklik yapılacak mı? F tipi buna çözüm olacak mı?'' şeklindeki sorusu üzerine Tantan, F tipi cezaevlerinin getirilmesinin amacının ''terör suçlularının cezaevlerini bir karargah gibi kullanmasını önlemek, orada eğitimlerinin önüne geçmek, militan kadrolarıyla irtibatlarını kesmek'' olduğunu bildirdi. Tantan, şöyle devam etti:

  ''Cezaevi yönetimi bugünkü mevzuata bakıldığında Adalet Bakanlığı'nın denetiminde ve yönetimindedir. İçişleri Bakanlığı'nın görevi, sadece dış korumayla ilgili Jandarma Genel Komutanlığı'na verilmiştir. Bu mevzuat değişmediği sürece de böyle devam edecektir.

  'İki başlılık yok'

  Burada iki başlılık yoktur. Cezaevindeki sorumlu, cezaevi müdürü ve cumhuriyet savcısıdır. Cumhuriyet savcısının isteği olmadığı sürece, jandarma teşkilatı cezaevinden içeri giremez. Cezaevinde hiçbir harekette bulunamaz. Tamamen cumhuriyet savcısının emir ve direktifi içerisinde hareket etmek durumundadır.

  Eğer önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığımız bu konuda yapısal bir değişiklik yapmayacaksa bu böyle devam edecek anlamındadır. Belki önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığımız bu konuda bir çalışma yapacaktır diye düşünüyorum.

  'İnfaz yasası çirkinlik'

  Suç işleyenlerin, işlemiş oldukları suçların cezasını, mahkemelerin vermiş olduğu süre içerisinde çekmelerini ve tekrar topluma kazandırılmalarını sağlayacak bir sistemin getirilmesinin gerektiğini vurgulayan Tantan, ''İnfaz Yasası'nda hiçbir ülkede olmayan bir sistem uygulanmakta ve suçların büyük bir bölümü infaz kapsamı içerisinde indirilerek adeta suç işleyenlere yeni bir suç işleme imkanı sağlanmaktadır. Bu çirkinliğin de süratle ortadan kalkması gerekmektedir'' diye konuştu.

  'Devletin aczi'

  Bir gazetecinin, ''Bayrampaşa Cezaevi'nde cep telefonuyla konuşulmasını engelleyen bir sistem yapıldığı söylenmişti. Buna rağmen cezaevlerinden nasıl telefonla konuşuldu?'' ve ''Örgüt yöneticilerinin 'feda eylemini bitirin' talimatı mı, yoksa güvenlik güçlerinin sabırlı tutumu mu ölü sayısını arttırmadı?'' sorularını yöneltmesi üzerine de Tantan, şunları söyledi:

  ''Bildiğiniz gibi cezaevinden telefonla görüşülmemesi konusunda bir sistem kurulmuştu. O sistemi de içerideki mahkumlar cezaevi civarındaki evlerden istifade etmek suretiyle, oraya kurdukları sistemle telefon görüşmelerini sağladılar. Burada da işte devletin aczini görüyoruz. Cezaevi içerisine girişi kontrol altına alamayan yönetim, çok büyük bir masraf etmek suretiyle görüşememesi için bir elektronik sistem kuruyor fakat o sistemi mahkumlar da bir başka şekilde deliyor.

  Bugünkü çağdaş ve teknolojik sistemde cezaevlerinin yönetilmesi için gerek içte gerekse dış koruma noktasında son derece gelişmiş teknolojiler var. Ümit ediyorum ki, bu teknolojiler bu cezaevi sistemiiçerisinde kullanıma sokulduğunda fazla personele de gerek kalmayacak. Mahkumlarla içerideki görevliler arasındaki sıkıntıları da ortadan kaldıracaktır diye düşünüyorum.''

  'F tipi durduruldu açıklaması taktikti'

  Bir gazetecinin, ''Hayata Dönüş Operasyonu''yla ilgili çalışmalar sürdürülürken, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün ''F tipi cezaevlerine geçiş ertelendi'' açıklamasında bulunmasının operasyonun bir parçası olup olmadığını sorması üzerine Tantan, ''İçişleri Bakanlığı olarak, güvenlik güçlerinin, her türlü muhtemel harekete karşı kendini sürekli eğitimle yenilemek, taktik ve prensiplerini geliştirmek durumunda olduğunu'' söyledi.

  ''Cezaevlerinin ülke için büyük bir sıkıntı olduğunu kendilerinin zaten bildiğini, jandarma teşkilatının her cezaevinin maketini yaparak personelini sürekli bir şekilde eğittiğini'' anlatan Tantan, ''Bu eğitimden maksat; cezaevlerinde kanun hakimiyetinin sağlanması noktasında hükümetin vereceği emri en iyi şekilde yerine getirmek için hazır olmaktır. Bunun gibi diğer muhtemel her türlü harekete karşı kendi planı ve projesi doğrultusunda, jandarma teşkilatımız emniyet teşkilatımız sürekli eğitim altında bu eğitimi yaparken bir taraftan gerek araç, gereç, gerekse malzeme ve teknolojik açıdan da kendi sürekli yenilemektedir. Bunu kendi görevinin bir gereği olarak uygulamaya sokmaktadır'' diye konuştu.

  'İnsanları tanıdık'

  Birtakım sivil toplum adı altında oluşmuş insanlarımızı da tanıma fırsatı elde etmiş oluyoruz. O açıdan da halkımız ve bizler son derece mutluyuz. İnsanları gerçek kimlikleriyle tanımak hepimize mutluluk veriyor. Hayata Dönüş Operasyonu ülkemizde birtakım gerçekleri öğrenmemize de vesile olmuştur. Bu operasyonda 2 evladımız şehit olmuştur. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. Ümit ediyorum ki, terör örgütünün bu vahşi durumunu gören insanlarımız buna kaynak sağlayacak oluşumlara karşı çıkar ve gençlerin bu terör örgütünün vahşetine, kıskacına yakalanmasına cevaz vermez.''


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı