Ege Haberleri

EGE

  TANSAŞ kördüğüm

  Hürriyet Haber
  25 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Şubat 2000 - 00:01

  Mahkemenin, TANSAŞ hisselerinin yüzde 29'unun satışını iptal etmesinin ardından Doğuş Grubu, yüzde 10'luk hisseyi 34.5 trilyona yabancı bir şirkete devretti.

  Satrançtaki gibi

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi'nin TANSAŞ'ın A grubu hisselerinin Garanti Bankası'na satışının mahkeme kararıyla iptal edilmesinin ardından satranç oyununu andıran gelişmeler yaşandı.

  Temyize başvuru

  BAŞKAN Ahmet Piriştina, hisselerin geri alınıp, gerekirse belediyenin yeniden marketçiliğe başlayacağı açıklamasının ardından Garanti Bankası hukukçuların, ‘‘Geçerli değil'' demesine rağmen temyize başvurdu.

  Yüksek kár etti

  HEMEN ardından da Garanti Bankası yüzde 10'luk A grubu hisseyi 34.5 trilyona Start İnvestment Limited Şirketi'ne sattı. Doğuş Grubu'nun nakit üzerinden yapılan satıştan tam 26.8 trilyon lira kár ettiği açıklandı.

  Dosya hazırlandı

  ŞİMDİ, Belediye cephesi karşı tarafın ne yapmak istediğini anlamaya çalışırken, yeni hamleye hazırlandı. Belediye de, satışı iptal edilen yüzde 29'un geri verilmesi için yapılacak başvuru dosyasını hazırladı.

  Başkan şaşkın

  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, satışın zamanı ve amacının çok ilginç olduğunu belirtti. Piriştina, ‘‘Henüz satışla ilgili ayrıntılı bilgi alamadık. Kasım ayında yüzde 10'luk A grubu hisseyi Garanti Bankası'na değil, Körfez Bank'a sattık. Satışı yapılan yüzde 10, mahkemenin satışını iptal kararını verdiği yüzde 29 kapsamındaki hisselerden yapıldıysa durum çok ilginç hale gelecek. Hukukçularımız, konuyu inceleyecek. Hisselerin satıldığı Start İnvestment Limited şirketini tanımıyoruz'' dedi.

  Çakmur öfkeli

  BÖLGE İdare Mahkemesi'nin yüzde 29'luk satışı iptal etmesine neden olan davayı açan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur, belediyenin hisseleri geri alması için biran önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi. ‘‘Aynı durum, kendilerinin görevli oldukları şirketlerde yaşasaydı yönetici olarak oturur gelişmeleri mi izlerlerdi'' diyen Yüksek Çakmur şunları anlattı:

  ‘‘Bugünkü belediye yönetimi (çoğunluk elimizden gitti) diyerek son kalan yüzde 10'luk bölümü satarken basın toplantısı yapıp uyardım. (Satmayın, önceki satış yargıdan dönecek, belediye yine çoğunluğu alacak) diye uyardım. Dinlemediler. Sonunda yargı kararını verdi. Belediye bu hisseleri vakit geçirmeden geri almalı. Ancak şuna dikkat çekiyorum. Üç ay önce 16.2 trilyon lira olan hisseler şimdi nasıl 34.5 trilyon lira oldu. Böyle bir ekonomik hareket nerede görülmüş. Böyle bir spekülasyon nerede görülmüş? Ancak yöneticilerde tam bir suskunluk var. Geçmişte bu hisseleri satanlar rahat içinde uyuyormu? Hiçmi vicdan azabı duymuyorlar? Bu havada uçuşan trilyonlar İzmirlilin trilyonları. Ben İzmirli bir vatandaş olarak büyük azap ve acı içindeyim.''

  İlginç senaryolar

  İZMİR ekonomi kulislerinde, Garanti Bankası'nın yüzde 10'luk hisseyi satış nedeninin Belediye'nin mahkeme kararı sonrası hisseleri geri almasını engellemek olduğu ileri sürüldü. Belediye 3 ay önce yüzde 10'luk A grubu hisseyi Körfez Bank'a 12.6 trilyona satmıştı. Garanti Bankası yüzde 10'luk hisseyi 34.6 trilyona sattığını, 28.6 trilyon kar elde ettiğini açıkladı. Böylece, Büyükşehir Belediyesi, mahkemenin satışını iptal ettiği hisseleri geri almaya kalktığında borsa fiyatının bile çok üstüne çıkan ikinci rakamı karşısında bulacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı