Tanrıkulu: Bakanın görevden alınma haberi spekülasyon

Hürriyet Haber
12.07.2001 - 12:33 | Son Güncelleme:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, hükümet içinde bir bakanın görevden alınmasının istendiği yolundaki haberleri, spekülasyon olarak değerlendirdi.

Bakan Tanrıkulu, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyaret etti. Tanrıkulu, bu sırada bir gazetecinin, "MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in görevden alınmasını istedi.

Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, bu haberlerin spekülasyon olduğunu düşündüğünü ifade ederek, "Ben parti yetkilisi değilim. Hükümet içinde bir bakanım. Ama kimsenin kimseyi bir yerden bir yere aldığını duymadım. Galiba bu da spekülasyon" dedi.

"İMKB SPEKÜLATİF HABERLERDEN ÇABUK ETKİLENİYOR"


Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, İMKB'nin finansal anlamda sığ bir borsa olduğunu belirterek, "spekülatif haberlerden çok çabuk etkileniyor" dedi.

Bakan Tanrıkulu, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tanrıkulu, "İstanbul Menkul Kıymet Borsası spekülasyonlara çok açık. Borsadaki son gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Bizim borsamız maalesef finansal anlamda sığ bir borsa. Dünya standartlarına baktığımızda bu tür mali işlemlerin yapıldığı piyasaların daha derin olması gerekir. Bazı haberlerin borsada, döviz ve diğer likiditelerin sağlandığı piyasaları bu denli etkilemesinin nedeni de piyasaların sığlığıdır."

Tarişbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesi sonrasında Tariş ortaklarının, zamanlama hatası yapıldığı iddiasıyla Danıştay'a başvuracağının hatırlatılması üzerine Tanrıkulu, "Zaman konusu hukuki bir kavram. Danıştay en kısa sürede cevap verecek. Ben de en kısa sürede bu konunun açıklığa kavuşmasını istiyorum" diye konuştu.

Ahmet Kenan Tanrıkulu, daha önce bakanlığına bağlı iken Özerkleşme Yasası sonrasında özerk hale gelen tarım satış kooperatifleri birliklerinin durumuyla ilgili, şunları söyledi:

"Benim de içinde bulunduğum hükümet uygulamalarına ilişkin bir yorum istiyorsunuz. Ekonominin her ne kadar tamamıyla ilişkili bir bakanlık da olmasam da dolaylı veya dolaysız olarak ekonomik konularda gayret eden ve o konularda çözüm üretmeye çalışan bakanlık olarak bazı uygulamaları burada kısa süre içinde doğru veya yanlış diye yorumda bulunmam piyasalar açısından doğru olmaz. Uygulanan ekonomi politikaları açısından da doğru olmaz."

Tarım satış kooperatifleri birliklerini özerkleşme sonrasında tamamen yalnız bırakmadıklarına işaret eden Tanrıkulu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin'in başkanlık ettiği Yeniden Yapılandırma Kurulu oluşturduklarını söyledi.

Birliklerin yeniden yapılandırılmasına dönük politikaların yürütülmesinde etkin çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Tanrıkulu, şu bilgiyi verdi:

"Ancak Dünya Bankası'na karşılık akredite kuruluş Hazine Müsteşarlığı'dır, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı değil. Gerek IMF ve gerekse Dünya Bankası gibi kuruluşların Türkiye'de muhatap kuruluş olarak kabul ettiği Hazine Müsteşarlığı'dır ve bu çalışmaları da müsteşarlık yürütüyordu. Müsteşarlığa da birliklere yönelik kendi görüşlerimizi ilettik. Ama alınan kararlar hazinenin görüşünün tercih edildiğini gösteriyor."

Piyasaya yeni madeni 50 bin liralıkların çıkarılmasını sadece ekonomik şartlara bağlamamak gerektiğini anlatan Tanrıkulu, her ülkede para operasyonlarının yapıldığına dikkat çekti. Tanrıkulu, tedavüldeki para miktarı ve sayısı ne kadar fazlaysa, cebe giren para sayısı ne kadar çoğalırsa paranın yıpranma sürecinin de değiştiğini ifade etti.

Gelişmiş ülkelerde paradan çok paranın yerini alan araçların kullanıldığını belirten Tanrıkulu, "Ama Türkiye'de şartlar biraz farklı. Biz birikimimizin hep cebimizde, gözümüzün önünde olmasını istiyoruz. Bu nedenle de para daha çabuk yıpranıyor. Yeni para basımını, piyasalara yeni para çıkışını sadece ekonomik şartlara bağlamamak lazım" diye konuştu.

ESNAF BANKASI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Tanrıkulu, Esnaf Bankası kurulması yolunda çalışmaları olduğunu ifade etmesi üzerine bir gazeteci, "Mevcut ekonomik koşullarda bankalar Fon'a devredilirken, kapatılırken, Esnaf Bankası kurulması ne ölçüde realize edilebilir?" sorusunu yöneltti.

Tanrıkulu, "Yapılanları banka kapatmak olarak değerlendirmemek gerekir. Bu banka kapatmak değil, zorunlu finansman uygulaması. Esnaf Bankası diye nitelendirdiğimiz, esnaf kesiminin finansman imkanlarını açacak olan konu ise bambaşka. Bu ihtiyaçtan doğan ve ekonomik faaliyetleri düzenlemeye dönük bir konu. Ayrıca içinde bulunduğumuz sıkıntılı dönem ebediyen böyle devam edecek değil ki... Türkiye bir darboğazdan geçiyor doğru ama hep birlikte tüm sektörler, ekonomik ve sosyal kesimler olarak el ele verdiğimiz sürece bu sıkıntıları da aşacağız."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı