Gündem Haberleri

  Tanrı Parçacığı'nın teorisyenine bunu yaptılar

  AP
  09.07.2012 - 22:01 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın tek Nobel ödüllü bilim adamı, geçen hafta bulunan Tanrı Parçacığı'nın teorisyenlerinden Abdüsselam, dini seçiminden dolayı kendi ülkesinde aşağılandı ve sansürlendi.

  1996'da hayatını kaybeden, bir zamanlar fizikteki başarılarından dolayı milli kahraman ilan edilen ve Pakistan nükleer programının ilk evrelerini yöneten Abdüsselam'ın ismi artık okullardaki ders kitaplarında bile geçemeyecek. Pakistan devletinin ve Taliban'ın hedeflerinden olan Ahmedi tarikatına üye Abdüsselam, ölümünden sonra kafirlikle suçlanıyor.

  Abdüsselam ve Stewen Weinberg adlı fizikçiler birbirlerinden bağımsız olarak bugün “Higgs bozonu” olarak adlandırılan atomaltı parçacığının mevcudiyeti hakkında yaptıkları öngörüleriyle 1979'da Nobel Fizik Ödülü'nü  kazandı. Abdüsselam Nobel ödülüne, parçacık fiziğinde, “Standart Model” olarak  adlandırılan, temel güçlerin, evrenin genel dinamiklerini ne şekilde yönettiğine ilişkin bilimsel teori üzerine yaptığı çalışmayla layık görüldü.

  /images/100/0x0/55eafe53f018fbb8f8a40713

  Ahmedi tarikatına mensup olduğu gerekçesiyle hayatta olduğu zamanlarda da Pakistan makamlarının baskılarıyla karşılaşan ve Taliban militanlarının hedefi haline gelen Abdüsselam, Pakistan'ın nükleer programının ilk aşamalarında da yol gösterici bir rol oynadı.

  Pakistan'da sayıları 3 milyonu bulan Ahmedi tarikati mensupları, ruhani  liderleri olarak kabul ettikleri, 1908 yılında ölen Hazreti Mirza Gulam Ahmed'i, “Peygamber” olarak görüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı