Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tanrı izin verirse sizi bekliyorum

  Reha ERUS / ROMA
  09 Şubat 2006 - 02:38Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 08:45

  Trabzon’da öldürülen Rahip Don Andrea Santoro’nun, 31 Ocak tarihinde Papa 16. Benedikt’e yazdığı mektup, Hürriyet ile aynı anda, bugün Vatikan’ın resmi yayın organı L’Osservatore Romano’da yayınlanıyor.

  Santoro’nun ölümüyle ilgili önemli ipuçları içerebileceği düşünülen mektupta, Trabzon’da yaşayan Gürcü asıllı üç kadının temennilerinden başka herhangi konunun yer almadığı anlaşıldı. Cinayetin ardından, şehirdeki hayat kadınlarıyla yakın ilişkisi nedeniyle öldürülmüş olabileceği tartışılan Rahip Santoro’nun, İtalya ziyareti sırasında 31 Ocak’ta Roma’dan postaladığı mektup şöyle:

  "Papa Hazretleri,

  Size Gürcü bazı vatandaşlar ve Trabzon’daki Santa Maria Kilisesi adına yazıyorum. Bana Türkçe yazdılar. Ben de tercüme ediyorum. Roma’ya geldim ve söylediklerini aynen kendi ağızlarından çıktığı gibi size aktarıyorum. Ben Don Andrea Santoro. "Fidei Donum" Roma Kilisesi Başpiskoposluğu’nun Türkiye temsilcisiyim ve 5 yıldan beri Trabzon’dayım. Ekibim, yüzde 99’u Müslüman olan ve pek çok Ortodoks’un da bulunduğu kentte, sadece dokuz Katolik’ten oluşuyor. Bu üç Katolik Gürcü’nun mektubunu size iletirim:

  ’Sevgili Papa Hazretleri,

  Bütün Gürcüler adına sizi selamlıyoruz. Hazreti İsa adına size selamlarımızı iletiyoruz.

  Tanrı’nın sizi Papa olarak seçtiğine çok mutluyuz. Lütfen bizim için dua edin. Aynı zamanda fakirler için, dünyanın bütün düşkünleri ve çocuklar için de. İnanıyoruz ki hazretlerinizin duaları doğrudan Tanrıya ulaşıyor. Gürcüler çok fakir. Büyük borçları var. Evleri yok, işleri yok. Yani anlayacağınız hiç gücümüz yok. Şu anda Trabzon’da çalışıyoruz. Lütfen Tanrı’nın bizi kutsamasını sağlayın. Ama "İnşallah" (Türkçe) Trabzon’u ziyaret ederseniz, yüz yüze görüşürüz. Sizin ziyaretiniz bizim için büyük bir bayram olacak. Sizin için Tanrı’dan dileğimiz Hıristiyanlık adına barış ve sağlıktır. Ellerinizden öperiz. Sizden istediğimiz, bize yanıt verirken bir de imzalı resminizi göndermeniz.

  Papa Hazretleri olarak lütfen Rahip Don Andrea Santoro ve onun yeğeni Loredana için dua edin ki Tanrı onlara kiliselerinin yücelmesi ve kalkınması için güç versin.

  Maria, Marina ve Maria’

  Trabzon’da yaşayan diğer Gürcüler adına, Papa hazretlerini Türkiye’ye Kasım ayında yapacağınız ziyaret sırasında Trabzon’a gelmenizi coşku ile istemekteyiz.

  Papa Hazretleri, ben de bu üç Gürcü hanıma katılarak burayı ziyaret etmenizi içten arzuluyorum. Hazreti İsa’nın söylediği gibi, burada tuz, maya ve ışık olmaya çalışıyoruz.

  En kısa zamanda gerçekleşecek bir ziyaretiniz, bize cesaret ve moral verir. Tanrı isterse, elbette O’nun için hiçbir şey olanaksız değildir.

  Size selamlarımı gönderirken, her şey için teşekkür ederim. Eserleriniz, teoloji çalışmalarım sırasında benim için bir beslenme kaynağı oldu.

  Beni takdis edin. Tanrı da sizi takdis etsin, kutsasın ve hep sizinle olsun.

  Don Andrea

  Santoro

  Sezer’den tarih jesti

  PAPA 16. Benedikt’in bu yıl içinde Türkiye’ye yapmak istediği ziyaretin yılan hikayesine dönen tarihi kesinleşti. Papa, 28 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in resmi davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret edecek. Papa 16. Benedikt, geçen yıl, Fener Rum Patrikhanesi’nde kutlanacak Aziz Andreas Yortusu’na katılmak için, 30 Kasım’da Türkiye’ye gelmek istemişti. Ancak Çankaya, bu ziyarete olumlu yanıt vermemiş, Sezer’in 28-29 Kasım’da Riga’daki NATO Zirvesi’ne katılacağı, bu nedenle 30 Kasım’a sıcak bakılmadığı mesajı verilmişti. Ankara’nın bu tutumunda değişiklik yaparak Papa’yı 28 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Türkiye’ye davet etmesi, son derece anlamlı bulundu. Kulislerde, Trabzon’da İtalyan rahip cinayetinin ardından, Papa’nın istediği dönemde kabul edilmesine dikkat çekildi. NATO Zirvesi’nde ise Türkiye’yi Başbakan Tayyip Erdoğan’ın temsil etmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı