Kitap Sanat Haberleri

KİTAP SANAT

  Tanpınar arşivi kitaplaşıyor

  Hürriyet Haber
  07.05.2017 - 22:04 | Son Güncelleme:

  Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümünden sonra İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü’ne verilen ve 50 yılla yakın bir süredir kutularda tutulan Tanpınar evrakı geçtiğimiz yılın son aylarında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ve Marmara Üniversitesi’nin işbirliğiyle dijitalleştirmiş ve tasnif edilmişti.

  Aynı zamanda Tanpınar adına MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından açılan ‘tanpinarmerkezi.com’ adlı internet sitesinde arşivden bazı belgeler açık erişime sunulmuştu. Geçtiğimiz aylarda, yazarın yayın haklarına sahip olan Büyükçelebi Ailesi’nin talebi üzerine arşiv açık erişime kapatıldı. Arşivin öncelikle kitap halinde yayımlanmasını isteyen ailenin ricası üzerine Prof. Dr. Handan İnci, Dergâh Yayınları’nın davetiyle arşiv çalışmasını yayınevi adına kitaplaştırmayı kabul etti. Arşivde kitap oluşturabilecek malzemenin ayıklanmasından sonra geri kalanı yeniden bu site aracılığıyla okurlara ulaştırılacak.
  Taranmış sayfa sayısı altı bini geçen ve çok büyük bir kısmı Arap alfabesiyle yazılmış olan arşivde roman taslakları, mektuplar, günlük sayfaları, gezi notları, senaryo çalışmaları yer alıyor. Latin alfabesine aktarma çalışmaları süren arşivdeki yeni keşiflerden biri Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün Tanpınar tarafından piyes şekline uyarlaması oldu.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı