Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tankuş mülakatına açıklık

Serdar TURGUT

Geçen haftaki medya yazımda, yılların ustası Uğur Dündar'ı Ferruh Tankuş mülakatındaki tutumu nedeniyle eleştirmiştim.

Yazının çıkmasının ertesi günü Sayın Dündar, yapıcı eleştiri karşısında tartışmanın nasıl olması gerektiğini gösterdi ve yazısında konuya kısa bir açıklık getirdi.

Ayrıca telefonda da uzun uzadıya konuştuk.

Sayın Dündar, Ferruh Tankuş'a taraflı yaklaşmasının söz konusu olamayacağını, Arena programında herkese karşı eşit mesafede durduklarını, zaten kitlelerin güvenini de ancak böyle tutmayı başardıklarını anlattı.

Tankuş, Arena'yı aramış.

Elinde yeni belgeler olduğunu, bunları açıklamak istediğini söylemiş.

Bunun üzerine içinde gazetecilik heyecanı var olan her insanın doğal olarak yapacağını yapmışlar ve onu programa çıkarmışlar.

Tankuş belge filan çıkaramadı, bunu gördünüz.

Bunun yerine eski suçlamalarını sürdürdü.

Uğur Dündar bunun üzerine sinirlendiğini söylüyor. Belge çıkaracağım diye yayına gelip sonra da insanlara suçlama yapılmasına kızmış.

Asılsız suçlamalara izin vermemek ve foyayı ortaya çıkarmak için Tankuş'un üzerine gitmeye başladığını, ona tavır aldığını söylüyor Uğur Dündar.

Böylece programdaki sert tavrın nedeni de belli oldu. Burada bir önyargı söz konusu değil, Dündar'ın anlatımına göre ‘‘suçlu olduğu ispat edilemeyen insanlara çamur atmaya çalışan bir insana duyulan kızkınlık’’ sözkonusu.

Ayrıca Uğur Dündar, Tankuş'un basın toplantısında suçlamış olduğu Emniyet üst düzey yöneticilerini de didik didik araştırdıklarını söylüyor.

Bu araştırmalardan sonuç çıkmamış. Suçlananlar temiz çıkmış.

Özellikle İstanbul Emniyet Müdürü için Sayın Dündar bir tanımlama yaptı, onu size aktarmak istiyorum. ‘‘Bu adamın genlerinde namusuzluk yok. Genlerine kadar namuslu’’ dedi Sayın Dündar.

Ben de Uğur Dündar'a inanıyorum. Ve size söz verdiğim gibi de onun cevabını burada aynen yayınlamakla kalmıyor, eleştirimde üzücü olduysam özür diliyorum.

Sayın Dündar bu tür eleştirinin kendisini sevindirdiğini, yapıcı eleştiriye her zaman açık olduğunu söyledi. Arena'yı tabii ki daha da dikkatle izlemeyi sürdüreceğiz.

*

Söz hazır Arena'dan açılmışken bir de haber verelim.

Tankuş olayını araştırırken Arena ekibi narkotik olayında müthiş bilgilere erişmiş.

Özellikle narkotik cinayetleri konusunda son derede dehşet verici olaylar ortaya çıkarmışlar.

Bu en kısa süre içinde Arena'da yayınlanacak.

O programın çok ses getireceğini biliyorum ve özellikle de son suçlamalara belki de yeni ışık tutacağını tahmin ediyorum.

*

NTV'de bir haber yayınlandı.

Bunun temelini araştırıyorum.

Tahmin ettiklerim doğru çıkarsa bu ‘‘tarafsız’’ haber kanalı hakkında ilginç şeyler anlatacağım. Gelecek haftayı bekleyin.

X