Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tankuş mülakatı

Serdar TURGUT

Uğur Dünar bu memleketin yetiştirdiği en büyük televizyon yıldızıdır.

Türkiye'de televizyonun daha ilk yıllarında bile Uğur Dündar, bugün en gelişmiş televizyon ağına sahip olan Amerika'daki benzerleriyle başabaş geleceği bir yarış içindeydi.

Yıllarca büyük başarılara imza attı.

Yaptığı yorumun ideolojik içeriğine katılmadığım anlarda bile onun profesyonelliğine hayran olmuşumdur.

*

Bu nedenle Uğur Dündar'ın iki hafta kadar önce yayınlanan Arena programında yaptığı Ferruh Tankuş mülakatını üzülerek izledim.

Bence bu mülakat bizim hepimizin tanıdığı, bildiği Uğur Dündar profiline katiyen uymuyordu.

Programı dikkatle izledikten sonra bu yazıyı yazmak için de bekleme kararı aldım.

Belki ben önyargılı davranıyordum.

Belki ben olayı yanlış kavramıştım diye düşündüm.

Ancak kiminle bu konuyu konuştuysam, istisnasız herkes bu mülakatın yapılış biçimimden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.

Ben de yazıyı bu fikirleri de aldıktan sonra yazmaya karar verdim.

*

O mülakat aslında mülakattan çok bir savcı soruşturmasına benziyordu.

Uğur Dündar kamerada ondan beklediğimiz, onun bizi alıştırdığı rahatlık içinde değildi.

Büyük bir usta olduğu için vücut hareketlerini, yüzünü bile öyle kullanıyordu ki her sorusu bir soru olmaktan çıkıyor bir suçlamaya dönüşüyordu.

Soruların bazılarını sorarken Tankuş'un suratına bile bakmıyordu ki ben yıllardır onun ilk kez böyle davrandığını gördüm.

Programın bu bölümünü izleyenler Ferruh Tankuş'un oraya sanki kasıtlı olarak çağrıldığı, sanki o kişinin suçladığı insanların korunmasına çalışılıyor gibi bir izlenim edindiler.

Bunun neden yapıldığını bilmiyorum. Ancak Uğur Dündar gibi programların en küçük bir detayına dahi dikkat eden bir profesyonelin gözünden bunlar kaçmış olamaz.

Yani ortada bir program hatası yok, bilinçle yapılmış bir davranış var.

*

Niyetim suçlamak değil. Ancak Arena programı bu ülke insanları için önem taşıyor. Ve program kendi koyduğu standratların altına düştüğü anda bizim tepki göstermemiz de normal.

İzleyicilerin yapılan tek bir hataya bile böyle tepki göstermeleri doğal çünkü programın objektif olma iddiasına gölge düşürecek en küçük bir olaya tahammülleri yok insanların.

Biliyorum ki bizim basın dünyasında bu tür eleştirilere pek iyi gözle bakılmaz. Eleştirilenler hemen karşı saldırılara geçerler. Bazen başarılı da olurlar karşı saldırılarında ancak bu arada tartışılması gereken asıl olay arada kaynayıverir.

Ancak ortada bir durum var ve en azından ben yazı yoluyla Arena programını oluşan bir tepkiden haberdar etmek istedim.

Sayın Dündar'dan ricam o programın ilgili bölümlerini bir kez daha izlesin. Ve eğer derse ki bu köşede söylenenler yanlış o zaman ben de yine bu köşede bunu aynen aktaracağım ve özür dileyeceğim.

X