Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tanklar Halep'e girdi

  Hürriyet Planet
  28 Temmuz 2012 - 09:14Son Güncelleme : 28 Temmuz 2012 - 17:14

  Suriye ordusuna ait tankların Halep'e girdiği ve kenti top ateşine tuttuğu bildirildi. Anadolu Ajansı, çatışmaların şiddetlendiği kentte Özgür Suriye Ordusu'ndan beş asker ile 15 sivilin öldüğünü belirtirken, muhalifler rejim güçlerinin vakum ve misket bombası kullandığını iddia etti.

  Tanklar Halepe girdi Nerdun Hacıoğlu’nun haberi
  RUSYA’DAN FLAŞ SURİYE AÇIKLAMASI

  Anadolu Ajansı'na konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Ebu Ahmed El-Halebi, Halep'te rejime bağlı Suriye ordusu ile muhaliflerin oluşturduğu ÖSO arasında “gerçek bir savaş yaşandığını” söyledi. Halebi, kentin merkezindeki Selahaddin mahallesine giren beş tankı imha ettiklerini bildirdi.

  AA, operasyonda kullanılan tanklara havadan da savaş uçakları ve helikopterlerle destek sağlandığını belirtti. Ajans, şehir dışındaki bine yakın muhalifin ise ÖSO'ya destek için Halep'e geldiğini ifade etti.

  HALEP BOMBALANIYOR / WEB TV 

  Bölgedeki AA muhabiri, çatışmalarda ilk belirlemelere göre Özgür Suriye Ordusu'ndan beş asker ile 15 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

  Rus basınının iddiasına göre ise 100 kadar Suriyeli asker, yüz binlerce sivilin yaşadığı şehrin üzerine ateş etmemek için esir düşmeyi tercih etti.

  "ASKERLER ATEŞ AÇMAMAK İÇİN ESİR DÜŞÜYOR"

  RUSYA: HALEP'TE YENİ BİR TRAJEDİ YAŞANMAK ÜZERE

  Tanklar Halepe girdi ”BU ZULMÜ DURDURMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

  HALK KAÇIYOR
  Selahaddin'de onlarca tankın mevzilendiğini söyleyen ÖSO komutanlarından Halebi, tankların “semti rastgele bir şekilde top ateşine tutmasında çok sayıda evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü” iddia etti.

  Kentteki Baas Partisi'nin şubesinin de ÖSO'nun eline geçtiğini ifade eden muhalifler, operasyonlar nedeniyle halkın kenti terk etmeye başladığını belirtti.

  "VAKUM VE MİSKET BOMBASI KULLANILDI" İDDİASI
  Muhalifler, rejim güçlerinin Halep'teki sivil yerleşim bölgelerinde uluslararası sözleşmelere göre kullanılması yasak bombalar kullandığını öne sürdü.

  AA'ya konuşan Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde, Suriye ordusunnun Halep'te “patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını” iddia etti.

  Ubeyde ayrıca, görgü tanıklarının daha önce hiç görmedikleri Rus tipi MIG-21 savaş uçakları tarafından  kentin bombalandığını belirtti.

  ERDOĞAN: REJİM CEVABI ÖZ EVLATTAN ALIR
  Başbakan Tayyip Erdoğan dün Londra'da yaptığı açıklamada, Esad rejiminin Halep merkezinde tank ve helikopterlerle saldırı hazırlığında olduğunu belirterek, "Temennimiz odur ki rejim burada gereken cevabı Suriye’nin öz evlatlarından alır" ifadesini kullanmıştı.

  Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk ettiğini belirtmişti.

  ESAD'A DÖRDÜNCÜ ELÇİ DARBESİ

  Tanklar Halepe girdi ESAD’DAN ÜÇ YENİ PKK KAMPI

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı