« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tanjevic'in 149. sınavı

(A) Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, 2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri (F) Grubu'nda Belarus ile yarın deplasmanda yapılacak karşılaşmada, Türkiye'nin başında 149. milli maçına çıkacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Tanjevic yönetiminde yaptığı 148 maçta 84 galibiyet alan Türkiye, 64 maçtan ise yenilgiyle ayrıldı.

Türk Milli Takımı ile ilk kez 20 Mayıs 2004'te resmi sözleşme imzalayan Tanjevic, 15. Akdeniz Oyunları, 15. Dünya Basketbol Şampiyonası, 34, 35 ve 36. Avrupa Şampiyonası finallerinin ardından Türkiye'deki 16. Dünya Şampiyonası'nda da milli takımın başında görev yaptı. Dünya Şampiyonası'ndan sonra rahatsızlığı nedeniyle başantrenörlük görevinden ayrılan Tanjevic, kendisinin yerine başantrenör olan Orhun Ene'nin görevini bırakmasının ardından 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemeleri öncesinde yeniden başantrenörlük görevine getirildi.

-58 resmi maçta 37 galibiyet-

(A) Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, yarınki Belarus karşılaşmasıyla birlikte milli takımın başında 59. resmi maçını oynayacak.
“12 Dev Adam”, Tanjevic döneminde yaptığı 58 resmi maçta 37 galibiyet, 21 yenilgi aldı.

Tanjevic döneminde Türkiye, 16. Dünya Şampiyonası'nda ikinci olarak tarihindeki en büyük başarısını elde etti.

Milliler, Tanjevic yönetiminde çıktığı son 13 resmi maçta 10 galibiyet alırken, 3 maçta sahadan yenilgiyle ayrıldı.

-Avrupa Şampiyonası elemelerinde 2 yenilgi-

Türkiye, Tanjevic döneminde yaptığı Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında 2 yenilgi aldı.

Tanjevic yönetiminde 16 eleme grubu maçı yapan milliler, 14 galibiyet alırken, İtalya ve Çek Cumhuriyeti'ne yenildi.

34. Avrupa Şampiyonası elemelerinde Bosna-Hersek, Estonya ve Hollanda ile (E) Grubu'nda yer alan “12 Dev Adam”, 6 maçını da kazanarak, finallere katılmaya hak kazandı.

36. Avrupa Şampiyonası elemelerinde ise Fransa, Ukrayna ve Belçika ile (C) Grubu'nda mücadele eden Tanjevic yönetimindeki Türkiye, yine 6 maçını da kazanarak, finallere katılma hakkı elde etti.

2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemeleri (F) Grubu'ndaki ilk maçında da Belarus'u 77-74 yenen milliler, ikinci maçında deplasmanda İtalya'ya 78-69 mağlup olarak Tanjevic döneminde oynadığı Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında ilk yenilgisini aldı. Üçüncü maçında Portekiz'i 74-62 mağlup eden Türkiye, dördüncü maçında deplasmanda Çek Cumhuriyeti'ne 82-64 yenildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler