« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tanjevic varsa sorun yok

(A) Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, 2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri (F) Grubu'nda Çek Cumhuriyeti ile yarın deplasmanda yapılacak karşılaşmada, Türkiye'nin başında 148. milli maçına çıkacak. Türkiye, Tanjevic döneminde yaptığı Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında sadece 1 kez yenildi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Tanjevic yönetiminde yaptığı 147 maçta 84 galibiyet alan Türkiye, 63 maçtan ise yenilgiyle ayrıldı.

12 DEV ADAM PRAG'A UÇTU

Türk Milli Takımı ile ilk kez 20 Mayıs 2004'de resmi sözleşme imzalayan Tanjevic, 15. Akdeniz Oyunları, 15. Dünya Basketbol Şampiyonası, 34., 35. ve 36. Avrupa Şampiyonası finallerinin ardından Türkiye'deki 16. Dünya Şampiyonası'nda da milli takımın başında görev yaptı. Dünya Şampiyonası'ndan sonra rahatsızlığı nedeniyle başantrenörlük görevinden ayrılan Tanjevic, kendisinin yerine başantrenör olan Orhun Ene'nin görevini bırakmasının ardından 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemeleri öncesinde yeniden başantrenörlük görevine getirildi.

57 resmi maçta 37 galibiyet

(A) Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, yarınki Çek Cumhuriyeti karşılaşmasıyla birlikte milli takımın başında 58. resmi maçını oynayacak. “12 Dev Adam”, Tanjevic döneminde yaptığı 57 resmi maçta 37 galibiyet, 20 yenilgi aldı.

Tanjevic döneminde Türkiye, 16. Dünya Şampiyonası'nda ikinci olarak tarihindeki en büyük başarısını elde etti. Milliler, Tanjevic yönetiminde çıktığı son 12 resmi maçta 10 galibiyet alırken, sadece 2 maçta sahadan yenilgiyle ayrıldı.

Avrupa Şampiyonası elemelerinde sadece İtalya'ya yenildi

Türkiye, Tanjevic döneminde yaptığı Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında sadece 1 kez yenildi. Tanjevic yönetiminde 15 eleme grubu maçı yapan milliler, 14 galibiyet alırken, sadece İtalya'ya mağlup oldu.
34. Avrupa Şampiyonası elemelerinde Bosna-Hersek, Estonya ve Hollanda ile (E) Grubu'nda yer alan “12 Dev Adam”, 6 maçını da kazanarak, finallere katılmaya hak kazandı.

36. Avrupa Şampiyonası elemelerinde ise Fransa, Ukrayna ve Belçika ile (C) Grubu'nda mücadele eden Tanjevic yönetimindeki Türkiye, yine 6 maçını da kazanarak, finallere katılma hakkı elde etti. 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemeleri (F) Grubu'ndaki ilk maçında da Belarus'u 77-74 yenen milliler, ikinci maçında deplasmanda İtalya'ya 78-69 mağlup olarak Tanjevic döneminde oynadığı Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında ilk yenilgisini aldı. Türkiye, üçüncü maçında ise Portekiz'i 74-62 yendi.

Bunları da Beğenebilirsiniz