KİLİS HABERLERİ

Tanıtım Tır’ının Üçüncü Durağı Kilis Oldu

IHA
06 Eylül 2015 - 13:03Son Güncelleme : 06 Eylül 2015 - 13:04

SANKO HOLDİNG’İN TARIM MAKİNELERİ SEKTÖRÜNDEKİ ŞİRKETİNCE GELİŞTİRİLİP ÜRETİLEN BAŞAK TRAKTÖR, GAZİANTEP’İN NURDAĞI VE OĞUZELİ İLÇESİNDEN SONRA ‘TARLA GÜNLERİ’ KAPSAMINDA KİLİS’İN ELBEYLİ İLÇESİ SARIEVLER KÖYÜNDE TANITILDI.

IHA

Başak Traktör Gaziantep Bölge Müdürü Sinan Taşgın, kaliteli, ekonomik ve konforlu traktörlerle, tarlalarda başak gibi açarak çiftçilere bereket sunacaklarını söyledi.
SANKO Holding’in tarım makineleri sektöründeki şirketince geliştirilip üretilen Başak Traktör, Gaziantep’in Nurdağı ve Oğuzeli ilçesinden sonra ‘Tarla Günleri’ kapsamında Kilis’in Elbeyli ilçesi Sarıevler köyünde tanıtıldı.
Bölge Müdürü Sinan Taşgın, tanıtım sırasında yaptığı konuşmada, Başak Traktör’ün 101 yıldır çiftçinin hizmetinde olduğunu belirterek, “Tarla Günleri bu vizyonun parçası.Tanıtım TIR’ımız ve tüm ekibimizle, sahada çiftçilerle bir araya gelebildiğimiz bir organizasyon. Türkiye’nin dört bir yanında çiftçilerimizle bir arada olmayı, onları dinlemeyi ve ürünlerimizi sahada daha yakından görebilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.
SANKO MÜHENDİSLİK ÜRÜNLERİ
Tarla Günleri etkinliği kapsamında 150’yi aşkın çiftçi, Sanko mühendisliği ürünü Başakları inceleme ve tarlada değişik model traktörleri test etme olanağı buldu. Başak Traktörün 2060 bahçe çift çeker, 2075 tarla çift çeker, 2080 bahçe çift çeker, BE 90 ve EKO 2047 Serisi traktörleri, çitçiler tarafından detaylı olarak incelendi ve tamamı büyük bir heyecanla kullanıldı. Çiftçilerin, kullanım kolaylığı ve performansına hayran olduğu Başak Traktörler, düşük yakın tüketimi ile çitçi dostu olma özelliğini taşıyor. Test kullanımı yapanların beğenisini kazanan Başaklardan etkinlik sırasında değişik modellerde 6’sı satıldı. Tanıtım sonrasında verilen yemeğe çiftçiler aileleri ile birlikte katıldı, düzenlenen çekilişle şanslı çiftçiler çeşitli hediyeler kazandı.
Başak Traktör Tarla Günleri önümüzdeki günlerde Araban ve Nizip’te de düzenlenecek.
BAŞAK TRAKTÖRÜN TARİHİ
Başak Traktör’ün temeli, 1914 yılında Adapazarı’nda kurulan Demir Araba-Tahta Araba Fabrikası’na dayanıyor. 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu bünyesine alınan şirkette Sakarya Alat-ı Ziraiye adıyla tarım alet ve makineleri üretildi. O dönemde fabrikanın üretim gamında farklı bölgelerde kullanılan at arabası, hayvanla çekilen pulluk, tırmık, motopomp ve traktör ekipmanları yedek parçaları bulunuyordu.
1968 yılında Ford marka traktörler üretilen tesis, pulluk ve diskaroların üretimini de sürdürdü. Ford ile yapılan anlaşma doğrultusunda yüzde 65 oranında yerli traktör üretimine ulaşıldı.1976 yılında 73, 53, 43 ve 33 HP güce sahip traktörlerin üretimi için Avusturyalı Steyr firmasıyla lisans ve yerli üretim anlaşması yapıldı.1978 yılında 12 ve 17 HP gücünde tamamen yerli bahçe traktörleri üretimi için yatırımlar yapıldı ve projesi dahil tümüyle yerli "BAŞAK 12" ve BAŞAK 17" modelleri çiftçinin hizmetine sunuldu. Böylece "Başak" markası doğdu.
1994 yılında 45 HP gücünde STEYR 845 traktörleri 2x4 ve 4x4 olarak Avusturya için üretilmeye başladı. Bu proje kapsamında 1000’e yakın traktör ve parçası Avusturya’ya ihraç edildi. 1996 yılında "Başak Traktör" marka ve logosuyla ilk kez, lisans anlaşması olmadan, kendi bilgi birikimi ve teknolojisini kullanan traktör fabrikası olarak 70, 50, 45 ve 33 HP güçlerinde traktör üretimi başlayan ve 2003 yılında özelleştirilen Başak Traktör, 2012 yılında SANKO tarafından satın alındı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Tanıtım Tır’ının Üçüncü Durağı Kilis Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Eylül 2015 tarihinde saat 13 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tanıtım Tır’ının Üçüncü Durağı Kilis Oldu haberi güncellenecektir.

KİLİS İLÇELERİ
  KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:00
  • Guneş
   05:44
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:28
  • Yatsı
   20:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı