İZMİR HABERLERİ

Tanısı zor, tedavisi kolay hastalık

DHA
02.04.2016 - 10:46Son Güncelleme :

Tanısı zor, tedavisi kolay hastalık

DHA

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tanısı zor, tedavisi kolay, kendisi nadir bir hastalık olan “Herediter Ajioödem" hakkında Kurumunda çalışan doktorlara farkındalık kazandırmak için eğitimlere başladı.

Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Salonunda "Herediter Anjiyoödem" hastalığı eğitim toplantısı düzenlendi. Ege üniversitesi Tıp Fakültesi, Herediter Anjioödem Hastaları Dayanışma Derneği ve İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin işbirliği ile bağlı hastanelerin acil servislerinde görevli pratisyen hekim ve acil tıp uzmanlarına yönelik verilen eğitimde, hastalık hakkında farkındalık kazandırıldı. İki gün süre ile farklı gruplara verilen ve Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH eğitim salonunda gerçekleşen eğitimi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Okan Gülbahar ve Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen verdi.

Prof. Dr. Okan Gülbahar; “Nadir ancak ölümcül olabilen kalıtsal hastalık Herediter Anjioödem" başlıklı sunumunda “Herediter Anjioödem" hakkında genel bilgiler vererek tanısını anlattı. Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen ise “Herediter Anjioödeme Güncel Bakış, Tedavi ve Korunma" başlığı altında hastalığın tedavisini ve acil koşullarda yapılması gerekenleri anlattı.

Herediter Anjiyoödem Dernek Başkanı Gökben Yurdakul ve Dernek Başkan Yardımcısı Selma Çakırın da bulunduğu eğitimde; Dernek Başkanı Gökben Yurdakul "Benim iki kızımda da bu hastalık mevcut. Kızlarımda ilk olarak topuk şişmesiyle başlamıştı, ondan sonra diğer semptomları da yaşamaya başladılar. Hastalığa bağlı atakların daha önceden saptanması mümkün olmuyor. Sadece ataklar geleceği zaman karıncalanma ve kızarıklıklar olabiliyor ve atakların belli aralığı ya da zamanı yok. Her an olabiliyor" dedi.

Derneğin Başkan Yardımcısı Selma Çakır ise "Rahatsızlığımı ergenlik döneminden itibaren şiddetle yaşadım. Hastalığımı anlayana kadar doktor doktor gezmek zorunda kaldım, hatta 15 yaşında gereksiz yere apandisit ameliyatı oldum. Genellikle şiddetli karın ağrısı ve vücudumda şişlik gibi belirtiler oluyordu. Ayda 2-3 kez ataklar yaşardım. Ancak yaşımın ilerlemesiyle birlikte ataklarda azalmalar başladı. Bizim önlem olarak taşımamız gereken iğnelerimiz oluyor. Atak oluştuğu zaman anında bu iğneyi yapıyoruz. Bu hastalık nadir görülen bir hastalık olduğu ve tanınmadığı için hastaneye başvuran hastaları başka tanılar koyarak çoğu kez ameliyat etmek istiyorlar" diye konuştu.

"Herediter Anjiyoödem" hastalığı nedir?

Karaciğerde bulunan "C1" isimli proteinin azlığına bağlı olarak ortaya çıkan, Türkiye genelinde sadece 7 bin kişide olduğu tahmin edilen ve tekrarlayan ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. Aynı zamanda kalıtsal olup tanı konma süresi hastalık bilinmediği için tüm dünyada oldukça uzun ve zordur.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Tanısı zor, tedavisi kolay hastalık hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2016 tarihinde saat 10 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tanısı zor, tedavisi kolay hastalık haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı