Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tanıktan sanık sanıktan mağdur çıkıyor

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  30 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 30 Haziran 2013 - 01:11

  Gezi Parkı olaylarının Ankara ayağında Ethem Sarısülük’ün vurulduğu sırada yanında olan ve adını “tanık” olarak yazdıran Şahin İ.’nin tutuklanması, keşif yerinde dinlenen M.C.T.’ye arama kararı çıkarılması ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 10’uncu madesiyle yetkili savcılığın soruşturmasında, tanıklara “linç girişiminde bulunarak, öldürmeye teşebbüs” suçlaması yapılması tepki çekti.

  Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, şunları söyledi:
  ELİNİZİ ÇEKİN
  “Özel yetkili savcılık önce darbe sonra cinayete teşebbüs suçlaması yaptı. Hukuk dışı ironik olaylar yaşıyoruz. Tanıklar sanık, sanık polis A.Ş. mağdur yaratılmak isteniyor. Ethem’in vurulduğu sırada yakınında olan ve adını bize tanık olarak bildirenlere tehdit, tutuklama ve gözaltı kampanyası açıldı. Olayı doğrudan gören çok sayıda tanığımız var ve bu tanıklarımızı savcılığa bildireceğiz. Tanıklarımızdan elinizi çekin. Kanıtları karartma ve çarpıtma çabanızdan vazgeçin. Tanığımız M.C.T. gözaltı listesine alındı, ifade verecek Şahin İ. bir hafta önce tutuklandı. Tanığımız Burhan Ç. telefonla aranarak tehdit edildi. Anneannesinin ev telefonu arandı ve telefonu açan tanığın teyzesine, bu telefon numarasından Hakkâri Yüksekova’dan bir grup terörist ile bağlantı kurulduğu iddia edildi. Burhan Ç.’nin banka soyduğu öne sürüldü. Ailesinin hesaplarını bile sormuşlar.”
  HUKUK DEVLETİNDE OLMAZ
  Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Erol Aras, şüpheli polis memuru A.Ş. tahliye edilirken, tanıkların A.Ş.’yi “öldürmeye teşebbüsle” suçlanmasının hukuk devletinde kabul edilemeyeceğini savunarak, şunları söyledi: “Yapılan demokratik ve çağdaş ülkelerdeki protestoların ayarında bir anayasal hakkın kullanılmasıdır. Konu kesinlikle terör savcılarının konusu değildir. Bu eylemleri ancak normal cumhuriyet savcıları toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu çerçevesinde değerlendirebilir. Ankara 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi daha önce gözaltına alınanları ‘anayasal demokratik haklarını kullanmıştır’ diye serbest bırakmıştı. Hemen ardından Sayın Başbakan’ın serbest bırakılma kararlarını azarlayan açıklaması sonrası tutuklamalar başlamıştır. Hem savcılıkta, hem mahkemede bu sözlerin etkisi görülmüştür. Olay bu boyutuyla çok vahimdir. Tutuklanan kişilerin itirazlar üzerine hemen salıverilmeleri gerekir. Hukukun gereği budur.”              

  Saygı nöbeti

  Tanıktan sanık sanıktan mağdur çıkıyor

  GEZİ Parkı’na destek için düzenlenen gösteride, polis kurşunu ile ölen Ethem Sarısülük’ün vurulduğu kaldırım çiçeklerle donatıldı. Mumlar ve ‘Ethem Sarısülük ölümsüzdür’ yazılı pankartların yer aldığı Kızılay’daki kaldırımdan geçenler, burada kısa süre saygı duruşunda bulunuyor. Zaman zaman yere konulan minderlerde de yakınları nöbet bekliyor. Sarısülük’ü vuran polisin hak ettiği cezayı alması için başlatılan kampanya için de burada imza toplanıyor. İnternet üzerinden www.change.org.tr adresinden de desteklenebilen kampanyanın, Kızılay ayağında, 5 günde 25 bin imza toplandı. Rıza ÖZEL / ANKARA

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı