ANKARA HABERLERİ

Tanık’tan bombalar

Deniz GÜREL
14.11.2009 - 00:00Son Güncelleme : 13.11.2009 - 19:39

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, yıkılmasını istediği SSK İş Hanı’ndan yıllardır boş duran Kızılay binasına, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ilişkilerinden, Başbakan Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaşanan gelişmelere kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Deniz GÜREL

ÇANKAYA Belediye Başkanı Bülent Tanık, yıkılmasını istediği SSK İş Hanı’ndan yıllardır boş duran Kızılay binasına, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ilişkilerinden, Başbakan Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaşanan gelişmelere kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Kentin göbeğindeki Kızılay Binasının atıl halinin 30 yıldır kentin göbeğini kapalı tutunu söyleyen Tanık, “Bu bölgede yaşanan şeyler Kızılay derneğinin tek başına hakkı ve sorumluluğu olan boyutların ötesine geçmiştir. 30 yıl bir kentin göbeğini kapalı tutmak hiçbir kuruluşun yetkisinde ve hakkında değildir” dedi. Tanık değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:
Kızılay çöküntü halinde
“Kızılay merkezindeki hayatiyetin son 15-20 yıldır yaşadığı süreç iyi değildir. Kızılay bir çöküntü alanına dönüşmüş durumda. Başkent’in kalbinin çöküntü halinde olması kabul edilebilir bir durum değildir. 800 bin Çankayalı’nın yaşadığı bir yerin olması dışında 2.5 milyon kişinin çalıştığı bir kent merkezinin yaşam kalitesini yükseltmeli, işleyişi kalitelileştirmeliyiz. Bu bağlamda Kızılay binasının belediye binası bizim tavrımızdır. Elbette Kızılay’ın menfaatleri güdülmeli. Ancak kabul etmeliyiz ki bu bölgede yaşanan şeyler Kızılay’ın tek başına hakkı ve sorumluluğu olan boyutların ötesine geçmiştir 30 yıl bir kentin göbeğini kapalı tutmak hiçbir kuruluşun yetkisi ve hakkı değildir.
Kaybeden Ankara olur
10 yıldır Emek Gökdelen’i de aynı durumda. Büyükşehir Belediyesi’nin son müdahalesiyle en az bir kaç yıl daha kör olma sonucu doğacak bir meclis kararı alınıştır. Gereksiz bir mahkeme süreci olacaktır. Kazananın mülk sahibi ya da belediye olmasından öte kaybeden Ankara ve Ankaralı olacaktır.
Merkezin kullanılamamasının birçok nedeni var. Bakımsızlık ve ulaşım düzenlemeleri en başta gelenleri. Şu anki düzenleme yayaların vakit geçirme hevesini öldürüyor. Kızılay’ın göbeği yarı kapasiteli çalışmakta. Trafikte çok sayıda araç kullanım tipi tercih ediliyor sola dönüş yasak imgesiyle. Bu sadece siyasi bir keyif durumuyla ilgilidir. Burada benzinin ve egzoz gazının olumsuz etkileri bile insanların kaçmasına neden olmaktadır.
AVM’ler destekleniyor kent merkezi boşalıyor
Bundan da önemlisi Başkent’te son yıllarda alışveriş merkezlerini destekleyip insanları kaçırmaya yönelik bir tavır var mıdır yok mudur bunu insanların takdirine bırakıyorum. Kızılay merkezi siyasi ve ekonomik bir kaç nedenle izlenen politikalardan olumsuz etkilenmiştir. Türkiye’nin başkentinin göbeğinde insanlar binalarını satmaya iş yerlerini ellerinden çıkarmaya çalışmaktadır. Kente geri dönüş sağlanmak zorundadır. Kentin merkezindeki insanlar huzurlu değilse, kendini güvende hissetmiyorsa o kentin iyi yönetildiğinden söz edilemez. Başkentlerin iyi yönetilmemsi de herkesin sorumluluğu altındadır. Sorumluluk ilçe belediyelerindedir, Büyükşehir Belediyesindedir, hükümettedir, muhalefettedir.
Kurumlar rant peşinde olmamalı
Kentin merkezinin yeniden hak ettiği yere gelmesi için bir niyetimiz var. Bunun simgesel olduğu kadar etkili adımlarından birisinin SSK İş Hanı’nın yıkılması ve meydansız başkente bir meydan kazandırılması olduğunu düşünüyoruz. Buranın kaldırılıp meydan yapılması, bu meydanın altına büyük bir otopark yapılması bölgeye hak ettiği değerin kazandırılmasında en önemli adımlardan birisi olacaktır.
Oranın maddi külfetinin altından Çankaya Belediyesi kalkabilecek güçtedir. Eğer kamu kurumları ticari rant peşinde olmazsa. SSK İş Hanı için de Kızılay Binası için de aynı durum geçerlidir.
Kızılay yönetimiyle konuyla ilgili bir görüşmemiz olmadı. Sayın Başbakan’la Kızılay Başkanı arasında bugün(dün) bir görüşme olacak. O görülmenin sonuçlarını bekliyoruz.”

Sen kİm oluyorsun…

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’le ilişkileriyle ilgili çarpıcı değerlendirmeler yapan Tanık şöyle konuştu:
“Gücünden emin olanlar yüksek sesle konuşmazlar. Bağırmadan derdini anlatmak önemli. Büyükşehir Belediyesiyle ilişki çabalarımız inatla, gücümüz yettiğince devam edecek. Yemek davetimizle ilgili ‘Sen de kim oluyorsun’ reaksiyonunun ardından kendisinin önderlik ettiği bir yemek bekledi. Sekiz ayı bitireceğiz ortada 16 belediye başkanının ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın olduğu ortak bir fotoğraf yok. Cumhurbaşkanı beni kabul ediyor, Başbakan kabul ediyor, ilçe belediyeleriyle oturuyoruz, Ankara’yı konuşuyoruz. 800 bin kişilik bir belediyenin temsilcisiyim. ‘Sen de kim oluyorsun’ demek kabul edilebilir mi bunu halkın takdirine bırakıyorum. Büyükşehir Belediyesi’yle ilişki kurma çabalarımız görev süresi boyunca devam edecek. Kent için yapılan yanlışların karşısında olacağımız gibi iyi şeylerin de ön yargısız arkasında olacağız.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tanık’tan bombalar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı