ANKARA HABERLERİ

Tanık: Sorumlusu Gökçek vicdanen rahatım

Oğuz DEMİR
18.09.2014 - 01:27Son Güncelleme :

Başkent’te 3 yıldır çözüm bekleyen heyelan mağduru Akpınar Mahallesi’yle ilgili, son Büyükşehir Meclisi’nde alınan kararın süreci 2.5 yıl önce çözüm olarak gösterdiği yere götürdüğünü belirten eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Bölgenin jeolojik riskleri bilinmesine rağmen iskana açılmasından Gökçek sorumludur. Vicdanen en ufak bir huzursuzluk hissetmiyorum” dedi.

Oğuz DEMİR

Çankaya Belediyesi’nin 2.5 yıl önce heyelan mağduru Akpınarlılar için önerdiği alanı ‘heyelan bölgesine yakın’ gerekçesiyle reddeden Büyükşehir Belediyesi’nin, geçen hafta aldığı Meclis kararıyla kendisine ait aynı alanı Akpınar’ın kurtuluşu için Maliye Bakanlığı’na devretmesini değerlendiren eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yüklendi.

Üç yıl önce meydana gelen heyelanla 8 apartmanının zarar gördüğü ve 79 ailenin mağdur olduğu Akpınar Mahallesi’nde Çankaya Belediyesi’nin kusurlu olmadığını savunan Bülent Tanık, bölgenin jeolojik riskleri bilinmesine rağmen iskana açılmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sorumlu olduğunu iddia etti. Tanık, şöyle konuştu:

YURTTAŞIMIZA SAHİP ÇIKTIK

“Vicdanen en ufak bir huzursuzluk hissetmiyorum. Bizden kaynaklanan hiçbir şey yok. Tam tersine biz yurttaşımıza sahip çıktık. Çankaya Belediyesi ve ben her an bölge sakinlerinin yanında olmaya çalıştım, dertlerine çözüm aradık. Gökçek’in kışkırtmalarına karşı itidal içinde olmaya çalıştık. Büyükşehir’in yetki aşımları ve sorumsuz kalışlarına rağmen önceliği afet bölgesi sakinlerinin haklarını korumaya verdik, hızlı ve olası çözümler için özveride bulunduk.

DANIŞTAY GEREKLİ YANITI VERDİ

Bölgenin jeolojik riskleri bilinmesine rağmen iskana açılmasından Gökçek sorumludur. Akpınar Nazım ve Uygulama İmar Planları’nın ve Konya Yolu kenarındaki Kentsel Çalışma Alanı ek Planları’nın tamamında Gökçek imzası ve onayı bulunmaktadır. Alt yapı ve yer altı suyu yönetimine dair zorunlu düzenlemeleri yapmayarak kanalizasyon sistemini ihmal ederek bölgedeki felaketin adım adım gelmesinde ve heyelanın her aşamasında sorumluluğu olan Büyükşehir Belediyesi kovuşturulacağı yerde Çankaya Belediyesi suçlanmaktadır. Alanda yaşanan hataları Çankaya Belediyesi’ne yıkmaya çalışan bu anlayışa Güneş Apartmanı ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nın verdiği soruşturma yapılması kararını kaldırarak Danıştay gerekli yanıtı verdi.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tanık: Sorumlusu Gökçek vicdanen rahatım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı