ANKARA HABERLERİ

Tanık sert çıktı

Hürriyet Haber
01.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Akay Kavşağı’yla günlerce siyasi şovun kurbanı olduklarını öne süren Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Gökçek’e "Şikayet etme, çözüm üret. ’Seni anama babama şikayet ederim’ mantığı yanlış" diye seslendi.

Hürriyet Haber

ÇANKAYA Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurmanın Akay Kavşağı’nın bariyerle kapatılmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Meclisi kararına yönelik olduğunu, "kavşağın yanlış olduğu" yönündeki 3. İdare Mahkemesi kararıyla ilgili olmadığını belirtti.

Belediye binasında Akay kavşağında gelinen son durumu değerlendiren Tanık, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i eleştirdi.

Günlerce bir siyasi şova alet olduklarını savunan Tanık, "Gökçek çözüm üretmek yerine, ’Seni anama babama şikayet ederim’ mantığıyla hareket ediyor" dedi.

Büyükşehir Belediyesi’ne karşı açtıkları her davayı kazandıklarını hatırlatan Tanık, sürdürülen ulaşım politikaları neticesinde Çankaya bölgesinin yıkım halinde olduğunu belirterek, "Bunun nedeni kötü ulaşım politikasıdır ve bu kavşaklardır. Bizim bağrımızdadır bu kavşaklar. Uzlaşma yapılarak çözümler üretilirse yargıya niye gidilsin?" dedi.

Gökçek’in Çankaya Belediyesi’ni alınan her yargı kararının ardından halka şikayet ettiğini kaydeden Tanık, "Kolej kavşağında da alınmış bir yargı kararı var. Gökçek, yargı kararlarına uymak yerine bizi halka şikayet ediyor. Oradaki şikayet yazılı olan tenek pano beni utandırıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmıyor" diye konuştu.

Karar hala bekliyor

3. İdare Mahkemesi’nin 9 Mart 2009 tarihinde TBMM önündeki kavşağın "şehircilik, bilim ve fen kurallarına, taşımacılık amaçlarına hizmet etmediği için iptal edilmesi" yönünde karar verdiğini kaydeden Tanık, "Bu karar halen gereğinin yapılmasını beklemekte olan bir karar" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, idare mahkemesinin bu kararı ile ilgili olarak temyize başvurulduğunu, yürütmesinin durdurulması isteminde bulunulduğunu belirten Tanık, bu istemde bulunulmadan önce de Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kavşağın bariyerle kapatılması yönünde karar aldığını kaydetti.

Kaygı giderilmeli

Bir vatandaş tarafından açılan bu karara ilişkin dava açıldığını ve yürütmenin durdurulması kararı verildiğini hatırlatan Tanık, "Bunun üzerine de halkımızın içine düşmekte olduğu panik ortamının rahatladığını gözlemiş bulunuyoruz" diye konuştu.

Alınan bu kararın, 3. İdare Mahkemesinin 9 Mart tarihli kararını etkilemediğini ifade eden Tanık, şunları söyledi:

"Daha önce idare mahkemesince kesinleşmiş karar eğer Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmazsa Danıştay tarafından iptal edilmezse bu kez Ankara’lı ne tür bir çözümle karşılaşacağı konusunda kaygı içerisindedir. Bu kaygının giderilmesi sorumluluğu Büyükşehir Belediyesindedir. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı bu kavşakla ve ulaşımla ilgili sağlıklı, Çankaya Belediyesinin de razı olabileceği çözümleri üretmekle yükümlüdür."

Yargı kararına saygı

Tanık, Çankaya Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyesinin yasal yetkilerini, sorumlulukların bildiklerini ve buna saygılı olduklarını ifade etti.

Tanık, Büyükşehir Belediyesinden Çankaya Belediyesinden şikayetçi olmak yerine çözüm üretmek için Çankaya Belediyesiyle ilişki kurmasını rica ettiğini söyledi. 12. İdare Mahkemesi’nin verdiği karara saygı duyulması gerektiğini belirten Tanık, şunları kaydetti:

"Verilen karar Akay Kavşağı’nın yanlış olduğu ile ilgili İdare Mahkemesi kararının durdurulması kararı değildir. Bu bakımdan halkın yanıltılmasına son verilmesi gerekir. İvedikle o mahkeme kararının halen yapılması gereken neyse, Danıştay’da açılan yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte kazanılan zamandan yararlanılarak gereğinin yerine getirilmesi gerekir. Plansa plan çalışması yapılması... Oradaki çözümün Çankayalı’nın da uzlaşacağı bir düzene getirilmesidir. Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bunu özellikle rica ediyorum." Tanık, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ve 16 ilçe belediye başkanını 16 Ağustos 2009 tarihinde yemeğe davet ettiğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tanık sert çıktı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı