ANKARA HABERLERİ

Tangocu Leopar’a onay çıktı

Hürriyet Haber
22.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

A2 Liginde mücadele eden Başkent ekibi, kadrosunda bulunan 23 yaşındaki profesyonel oyuncuyu sahaya çıkarıp çıkaramayacağını sorduğu Federasyondan ‘hayır’ yanıtını aldı. Tahkim Kurulu ise bu kararı bozup, futbolcunun oynayabileceğine hükmetti.

Hürriyet Haber

Mavi-beyazlılar, federasyon yönetiminin verdiği ret kararını Tahkim’e taşıdı ve izin almayı başardı.

Statü, 1990’dan önce doğan ve A takım kadrosunda bulunan en fazla 2 yabancıya kolaylık sağlıyor.

Ankaraspor, Arjantinli oyuncusu Jose Agusto Sardon konusunda başlattığı hukuk mücadelesini kazandı ve futbolcuyu oynatabilme hakkını elde etti.

Bu sezon A2 ve Akademi Liglerinde mücadele eden kulübün yöneticileri, kadroda yer alan Jose Agusto Sardon’u sahaya çıkarıp çıkarmama konusunda kararsız kalınca, konuyu Futbol Federasyonu’na sordu. Federasyon yetkilileri, sözlü olarak ‘sakınca yok oynatabilirsiniz’ demesine rağmen, Başkent ekibi yönetimi, resmi olarak başvurusunu yaptı ve oyuncunun uygunluğunun olup olmadığının yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi. Bu başvurunun ardından, konu Federasyon Yönetim Kurulu toplantısına gitti. Yönetim Kurulu, 10 Eylül 2012 tarihindeki toplantısında, Ankaraspor’un oyuncuyu oynatabilmesine yönelik talebini reddetti.

Profesyonel ligde takım yok

Bu gelişmenin ardından mavi-beyazlılar, konuyu Tahkim Kurulu’na taşıdı. Ankaraspor cephesi, A2 Ligi Statüsü’nde, Futbolcuların Uygunluğu başlıklı 10. maddedeki “A2 Ligi’nde, bu maddede yer alan şartlara uymak koşuluyla A takım kadrosunda bulunan en fazla 2 yabancı uyruklu futbolcu müsabaka isim listesinde yer alabilir” hükmünden yola çıkarak, gerekli hukuki çalışmayı başlattı. Mavi-beyazlılar, Tahkim Kurulu’na, Ankaraspor’un Profesyonel Liglerde mücadele eden takımının olmadığını belirtirken, kime göre A takım kadrosu tanımının yapıldığının net bir şekilde anlaşılamadığı tezini ileri sürdü.

Önceki gün toplanan Tahkim Kurulu, dosyayı görüşte ve usül ile esasa uygun olmadığı yönünde görüş bildirdiği TFF yönetim kurulu kararının kaldırılmasına, oy birliği ile karar verdi.

A2 statüsü ne diyor

Madde 10 - Futbolcuların uygunluğu

01.01.1991 ile 31.12.1996 tarihleri arasında doğmuş amatör ve profesyonel futbolcular A2 Liginde oynayabilir. 31.12.1990 ve önceki yıllarda doğmuş olan Profesyonel futbolcular A2 Ligi’nde oynayabilir. 01.01.1997 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olan futbolcular, A2 Liginde oynayamaz. A2 Ligi’nde bu maddede yer alan şartlara uymak koşuluyla A takım kadrosunda bulunan, en fazla 2 yabancı uyruklu futbolcu müsabaka isim listesinde yer alabilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tangocu Leopar’a onay çıktı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı