Taner'in yüzde 15'lik enflasyonu dış basında

Hürriyet Haber
02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Güneş Taner'in Dünya Ekonomik Forumu'nda verdiği ‘‘Gerekli tedbirleri uygulamak kaydıyla 1998 sonunda enflasyonun yüzde 15'e inebileceği’’ mesajı, Wall Street Journal'de iki ayrı haber oldu.

Devlet Bakanı Güneş Taner'in, hafta başında İstanbul'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısındaki konuşmasında söylediği, ‘‘1998 yılı sonunda enflasyon yüzde 15'e inebilir’’ sözleri, dış basında da yankı buldu.

Dünyanın önde gelen günlük ekonomi gazetesi Wall Street Journal, dünkü sayısında Taner'in Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmaya geniş yer verdi. ‘‘Türkiye, 98'de enflasyonla boğuşacak’’ başlığıyla verilen haberde, Taner'in, toplantıyı izleyen 200 kadar Türk ve yabancı işadamına yaptığı konuşmada, ‘‘Enflasyonla savaş başladı’’ mesajı verdiği belirtildi.

Haberde, Türk Lirası'nın 1980'lerin sonunda konvertibiliteye kavuştuğu ve dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da o tarihlerde, ‘‘Enflasyon sorunu seneye çözülecek’’ dediği hatırlatıldı.

İNANDIRICI DEĞİL

Wall Street Journal'a Taner'in konuşmasını değerlendiren batılı bir yatırım bankacısı, ‘‘Kimi kandırıyorlar?’’ derken, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kibar da gazeteye yaptığı değerlendirmede, Taner'in yüzde 15'lik enflasyonunu, ‘‘Çok radikal bir hedef’’ olarak nitelendirdi. Kibar, ‘‘Bu ancak 3 yıllık bir istikrar programı ile gerçekleştirilebilir’’ yorumunda bulundu.

BORSA'DA ARTIŞ

Wall Street Journal, finans sayfalarında da Türkiye'ye yönelik bir başka haber-yoruma yer verdi. Haberde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Taner'in ‘‘Yüzde 15'lik enflasyon’’ hedefini açıkladığı gün hisse senedi fiyatlarının yüzde 2 oranında artış göstererek İMKB Endeksi'nin 2644 puana çıktığı kaydedildi. Haberde, bu rakamla yılbaşından bugüne kadar Borsa'daki artışın yüzde 68'e ulaştığı belirtildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı