Taner: Ekonomi karnemiz iyi

Hürriyet Haber
15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF ve Dünya Bankası'nın ‘ilkbahar toplantıları’na katılmak için dün İstanbul'dan New York'a giden Devlet Bakanı Güneş Taner, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ‘‘Ekonomi rayına oturdu. Yapılan işlerin doğru olduğunu göstermek ve gelişmeleri anlatmakla fevkalade mutlu oluyoruz. Bununla gurur duyuyorum’’ dedi. Taner, Türkiye'nin ekonomik durumunu anlatmanın ‘çalışıp da karnesi iyi olan bir çouğun ailesiyle biraraya geldiği zaman yaptıklarıyla övünmesi gibi’ olduğunu söyledi.

ABD'de, toplantılar sırasında çok rahat olacağını belirten Taner, şöyle dedi: ‘‘Bugünden itibaren Dünya Bankası ile toplantılarımız var. ABD Ticaret Bakanı ile görüşmemiz, IMF Başkanı ve Dünya Bankası Başkanı ile ikili toplantımız olacak. Son 9 aydır azimle çalıştık. Bunun semeresini de aldık. Nitekim, her ay enflasyon rakamları açıklandığında bu rakamların düştüğünü enflasyonun kontrol altına alındığını hep beraber görüyoruz. Toplantılarda geçen 3 ay ve gelecek 3 ayın değerlendirilmesi yapılacak.’’

Taner, bu ayki enflasyon beklentisine yönelik bir soru üzerine, beklentileri rakamla ifade etmenin yanlış olduğunu söyledi. ‘‘Bizim programımıza göre iyi bir rakam var’’ diyen Taner, bu ay, enflasyon oranının, geçen yılın nisan ayından daha düşük çıkacağını söyledi. Taner, ‘‘Enflasyon bundan sonra her ay aşağıya düşecektir. Hem de sıkı bir şekilde düşmeye başlayacak’’ dedi. Yaz aylarında, yaş meyve ve sebze fiyatlarıyla, Hal Yasa Tasarısı'nın TBMM'den geçmesinin etkili olacağını belirten Taner, enflasyonda, programın ötesinde, herkesin memnun edecek bir düşüş yaşanacağını tahmin ettiğini söyledi.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı