Taner, ekibiyle IMF'ye gidiyor

Hürriyet Haber
14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.04.1998 - 00:01

IMF'nin bir anlamda kendi durumunu sorgulayacağı yıllık ara toplantısına Türkiye'den Devlet Bakanı Güneş Taner'in başkanlığında bir heyet katılacak. Heyet bugün gidiyor.

Devlet Bakanı Güneş Taner başkanlığındaki Türk Heyeti, IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık ara toplantılarına katılmak için bugün ABD'ye gidiyor.

Taner'in yanısıra Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen, Yardımcısı Cüneyt Sel, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Yardımcısı Şükrü Binay ve DPT Müsteşar Yardımcısı Faik Öztrak'ın da yer alacağı Heyetin Washintong'da yapacakları temaslarda, asıl olarak dünya ölçeğindeki konuların gündemde olacağı öğrenildi.

Bu arada, IMF ve Dünya Bankası'nın Başkan veya yardımcıları ile Türkiye'den sorumlu yetkilileriyle yapılacak görüşmelerde, ilk 3 ayda ekonomide elde edilen sonuçların, kabaca gözden geçirilebileceği öğrenildi.

IMF Heyetinin yıllık inceleme için 27 Nisan'da Ankara'da olacağını kaydeden bir yetkili, ‘‘Washington'da bu hafta yapılacak temaslarda Türkiye'nin durumunun detaylarıyla görüşülmesi imkanının bulunamayacağını’’ söyledi.

Türkiye ekonomisinin durumunun asıl olarak bu ay sonunda Ankara'da yapılacak temaslarda masaya yatırılacağını kaydeden aynı yetkili, ‘‘Ancak ikili görüşmelerde ilk üç aylık bütçe sonuçları, borçlanma ve para programlarındaki olumlu gelişmeler hakkında kabaca bir bilgi verilebilir’’ dedi.

16-17 Nisan'da yapılacak IMF-Dünya Bankası yıllık ortak, ara toplantılarında ağırlıklı olarak bir süredir dünya ekonomisini sarsan ve IMF'in önceden göremediği için eleştirildiği Asya krizi başta olmak üzere, dünya ekonomisindeki sorunların gündeme geleceği ve değişen koşullara göre IMF ve Dünya Bankası'nın fonksiyonlarının masaya yatırılacağı öğrenildi. Bilgi veren yetkililer, Japonya ekonomisinde son dönemde ortaya çıkan sıkıntının da bu zirvede, kaçınılmaz olarak gündeme gelmesini bekliyorlar.

IMF-Dünya Bankası toplantılarının gündemindeki birinci maddeyi; Asya krizinin nedenleri ve etkilerinin de içinde bulunduğu ‘‘Dünya ekonomisinin görünümü’’ oluşturuyor.

İkinci gündem maddesi ise Asya krizinden yola çıkarak kriz yönetimi ve bu noktada IMF'in rolünü gündeme getiriyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı