Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tane ile ilaç dönemi

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tane ile ilaç satma dönemi başlıyor. Kabinenin adından en çok sözettiren bakanı ünvanına sahip olan Sağlık Bakanı Osman Durmuş, turizm bölgelerindeki hastanelerde vardiyalı çalışma sistemine geçileceğini bildirdi.

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Hürriyet'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan, özetle şu mesajları verdi:

  VARDİYA USULÜ

  Turizm bölgelerindeki il, ilçe ve beldelerde nüfus birkaç kat arttı. Turist göçü nedeniyle yazın artan nüfusa daha fazla kapasite ile sağlık hizmeti verebilmek için vardiya usulü çalışma düzenine geçeceğiz.

  KAPASİTE KATLANACAK

  Hizmet kapasitesini iki katına çıkarmamın yolu vardiya usulü çalışmadır. Bunun Maliye ve Başbakanlık'tan olurunu aldım. Hekime biraz daha ekonomik güç sağlarken, hastalar gece 22.00'lere kadar muayene ve tedavi olabilecekler. Sağlık Bakanlığının personel mevzuatına dair kuruluş kanunu yok. Bunu çıkaracağız. Bakanlığı yeniden yapılandıracağız.

  35 BİN PERSONEL

  Taşrada, köyde, kentte, 0-6 yaş grubunu, gebeyi takip edeceksem, hem ebeye, hem hemşireye ihtiyacım var. Önceki dönemde Meclis gündemine gelen 35 bin personelin verilmesini istiyorum. Sağlık çalışanları ücretlerinin iyileştirilmesini istiyorum. İşin ehli kadroları işbaşına getirip, sorunu kendi mahallinde çözmek istiyoruz.

  SAĞLIK SANDIĞI

  Sırada, Sağlık Sandığı dediğimiz, sağlık hizmetlerinin sosyal güvencesini teminat altına alacak, sağlık reformu kanunu tasarımız var. Önce altyapıyı hazırlama ve öncelikleri saptıyoruz. Devlet hastanelerinde kaliteli hizmet verilebildiğini dosta-düşmana göstereceğiz.

  TANE İLE İLAÇ

  ABD'de bile hastaya tabletler tek tek sayılarak kutulara dolduruluyor. Hastanın ihtiyacı veriliyor. İlaç ısrafına meydan verilmiyor. Böylesine güçlü bir ekonomiye sahip bir ülke bunu yaparken, benim ülkemin kaynakları sınırlıyken ben niye benzer uygulamaya geçmeyeyim.

  İLACA ZAM YERİNE

  Kasım'dan bu yana üç ayda bir yapılması gereken ilaç zamları var. İlaç işverenlerine önerdim: Sağlıkta ilaç sektörünü kurtarmanın tek yolu zam değil. 16 milyon sosyal güvecesiz vatandaşımız eczaneye gittiğinde reçetenin içinden seçme yapıyorlar. Dolayısıyla 16 milyon insan reçetesini almadığı için kayıptasınız. O nedenle gelin, aşırı zam isteği yerine, maliyetleri düşürelim, ihracatı artıralım, hammaddeyi kendimiz üretelim. Bunların işbirliğini yapalım.

  SSK'LININ ÜÇTE BİRİ

  Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı'na önerdim: Polikliniklerinizde yığılma var. Sağlık Bakanlığı hastaneleri size yardım etsin. SSK-Sağlık Bakanlığı diye ayırmayalım. Sigorta ve denetim işini siz yapın, sağlık hizmetini biz verelim. Hastanelerinizi bize devredin, o konuda da işbirliği yapalım.' Oradaki ızdırap da benim ızdırabım. Sağlık politakası bir bütün.

  HER KAPIYI AÇAN KART

  Herkesin Sosyal Güvenlik Kartı olacak. Bu kartla, özel sektör, özel hastane, özel poliklinik, muayenehane dahil, her yerden para vermeden hizmet alınabilecek. Hizmet birimlerinde yığılma olmayacak. Daha çok hasta çekebilmek için iyi hizmet verme yarışı olacak. Kalite artacak. Sigorta kurumu istismarcı hekime, ‘‘6 ay hizmet yasağı’’, istismarcı hastaya ‘‘üç ay sosyal güvenlik kartını kullanamama cezası’’ verecek.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı