Tandırvan Balık evi açıldı - Van Haberleri
Van Haberleri

VAN HABERLERİ

  Tandırvan Balık evi açıldı

  DHA
  12 Mart 2017 - 13:19Son Güncelleme : 12 Mart 2017 - 13:20

  Tandırvan Balık evi açıldı

  Murat ÇAĞLAR / VAN, (DHA)- VAN'da yeni açılan Tandırvan Balık Evi Van Gölü'nün endemik türü olan İnci Kefali balığını tandırda pişirik müşterilerine ikram ediyor.

  İpekyolu İlçesi Şerefiye Mahallesi İnkılap 1'inci Sokak’ta hizmet vermeye başlayan Tandırvan Balık Evi açıldı. Dünyada sadece Van Gölünde yaşayan ve endemik bir tür olan İnci Kefali balığını tandırda pişirerek farklı bir sunumla müşterilerine ikram eden işyeri eski bir kültürü de yok olmanın eşiğinden kurtardı. Farklı bir konsept ile hizmete girdiklerini belirten işletmeci Şükran Cansever, "Van’a özgü olan Van Balığı yani İnci Kefalını Van'a özgü bir sunumla tandırda pişiriyoruz. Bir diğer özelliğimiz ise balığı müşteriye süt ürünlerinden yapılan ayran aşı ile sunuyoruz. Maalesef köylerimizde tandır geleneği giderek yok oluyor. Biz bu kültürü yaşatmak için bu işyerini açtık" dedi.

  İnci Kefalinin Van için önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyleyen Şükran Cansever, "Dünyada ve hatta ülkemizde giderek yaygınlaşan damak turizmi trendi yaygınlaşmakta. Kahvaltımızla, balığımızla, otlu peynirimizle, keledoşumuzla, ayran aşımızla ve daha bir çok yöresel yemeklerimizle zengin ve köklü bir geçmişe sahip bir mutfağımız var. Bunu çok iyi pazarlayabilirsek, tanıtabilirsek ilimize çok farklı bir canlılık getirecektir. Bugüne kadar kahvaltımızın dışında Van Balığı’nın reel anlamda çok tanıtıldığını duymadık. Halbuki, kedimiz, kahvaltımız kadar Van Balığı’nın da Van için çok büyük önemi vardır" dedi.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  VanBugün14 ºCParçalı Bulutlu
  • Cmts15 ºC
  • Pazr16 ºC
  • Pzts15 ºC
  • Salı14 ºC
  • Çarş16 ºC
  • Perş16 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı