TANAP’a iletişim TÜPRAŞ’a üretim teşviki

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
03.09.2015 - 10:34 | Son Güncelleme:

EKONOMİ yönetiminin 3 milyar liranın üzerindeki yatırımlar için stratejik ayar yaptığı teşviklerde düşüş sürüyor. Bir aylık dönemde 341 teşvik başvurusunun tutarı 4 milyar 357 milyon TL’de kaldı. TANAP kapsamında yapılacak telekomünikasyon yatırımı için 145 milyon liralık teşvik verilirken, okul yapımına alınan teşviklerdeki artış dikkat çekti.

TÜPRAŞ’A 220 MİLYON TL
Ekonomi Bakanlığı, temmuz ayında 341 yatırım teşvik belgesi verdi. Belge verilen projelerin sabit yatırım tutarı 4 milyar 357 milyon lira olarak hesaplandı. Yatırımların hayata geçmesiyle 10 bin 488 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Teşvik istatistiklerine göre TÜPRAŞ, hükümetten 220 milyon liralık modernizasyon ve üretim teşviki aldı. Koluman Otomotiv ise 175 milyon liralık yatırımla Mersin’de yılda 22 bin adet yarı römork ve araç üstü ekipman üretecek. Verilen belgeler kapsamında Aksa Gaz Dağıtım şirketi, 202 milyon liralık yatırım yaparak farklı illerde gaz dağıtım hizmeti verecek.

EĞİTİMCİLER AKIN ETTİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne de şehiriçi demiryolu yolcu taşıma hizmeti için 121 milyon liralık teşvik verilirken, hükümetin büyük önem verdiği TANAP için Socar Türkiye Fiber Optik AŞ, 145 milyon liralık yatırımla boru hattının telekominikasyon hizmetini gerçekleştirecek.

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili tartışmaların sürdüğü bir dönemde 34 eğitim kurumunun teşvik almak için Ekonomi Bakanlığı’nın kapısını çalması da dikkat çekti. Söz konusu teşvikler kapsamında okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite gibi yatırımlar hayata geçirilecek.

ecelikkan@hurriyet.com.tr

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı