Gündem Haberleri

  Tan: PKK'ya karşı somut adım yakında

  ANKARA(ANKA)
  02.08.2006 - 13:15 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, PKK ile mücadele konusunda yakında somut adımlar beklediklerini ifade etti.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, PKK ile mücadele konusunda yakında somut adımlar beklediklerini ifade etti.

  Tan, haftalık olağan basın toplantısı sırasında sorulan bir soru üzerine, terör örgütü PKK ile mücadele çerçevesinde Iraklı yetkililerin öngördüğü tedbirleri Türkiye’ye ilettiğini ve yakın zamanda daha somut sonuçların çıkmasını beklediklerini söyledi. Tan, "Neticede PKK mutlaka yenilecektir" dedi.

  PKK ile mücadelenin somut planlarını ve hiçbir spesifik unsurunu paylaşmalarının mümkün olmadığını belirten Namık Tan, ancak çok yakın zamanda somut sonuçlar için güçlü bir beklenti içinde olduklarını söyledi.

  Terörle mücadelenin siyah ve beyaz şeklinde görülmemesi gerektiğini ifade eden Tan, Türkiye'nin Iraklı ve Amerikalı yetkililerle temaslarını sürdürdüğünü, zamanla daha da güçlenen bir işbirliği ile somut sonuçların çıkacağını kaydetti.

  Tan, PKK konusunda Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü mekanizmanın ne zaman toplanacağı konusunda kesin bir tarihin ise henüz belli olmadığını ifade etti. 

  Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin açıklamalarını basından takip ettiğini ifade eden Sözcü Tan, "ABD ve Irak'tan konuyla ilgili somut adım bekliyoruz. Gerek ABD gerekse Irak tarafı da aynı düşüncededir. Türkiye-ABD ve Irak toplantıları devam edecektir" diye konuştu.
   
  Terörle mücadelenin siyahla beyaz gibi görülmemesi gerektiğini ifade eden Tan, "içinde bulunduğumuz dönem hassas bir dönemdir. Görüşmelerde elbette genel anlamda tatmin etmeyen unsurlar olduğunda bunlara tepki gösterdik. Bu konudaki işbirliği artarak devam ediyor" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı