Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tan: Irak seçimlerine gözlemci göndermek için temaslarımız sürüyor

  (ANKA)
  19 Ekim 2005 - 14:54Son Güncelleme : 19 Ekim 2005 - 14:54

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Irak’taki anayasa referandumunun selametle yapılmış olmasının önem taşıdığını belirterek, yapılacak seçimler için gözlemci heyetinin görevlendirilmesi konusunda temaslar yaptıklarını söyledi.

  Namık Tan, haftalık olağan basın toplantısında bir soru üzerine Irak’ta yapılan Anayasa referamdumunu değerlendirdi. Tan, Türkiye’nin Irak’taki siyasi sürecini başından beri desteklediğini ve yakından izlediğini belirtti. Referandumun iyi yapılmış olmasının taşıdığı öneme de işaret eden Tan şunları söyledi: "Irak’ta referandumun selamet ile yapılmış olması önem taşımaktadır. Siyasi sürecinin bundan sonra önemli merhalesi, Irak’taki seçimler olacak. Yeni seçilecek parlamentonun Irak anayasaya bugün vaki itirazları ortadan kaldıracak değişiklikler yapabilmesi önemlidir. Bu bakımdan, seçimlere geniş katılımın yararını bir kez daha vurgulamak istiyoruz."

  Seçimlerde usulsüzlük ve manipülasyona yer verilmemesi açısından Birleşmiş Milletler’in gözetiminde gözlemci heyetinin görevlendirilmesinin yararlı olacağını düşündüklerini kaydeden Tan, uzun zamandır bu konuda çeşitli temaslarının olduğunu, bu konuda başlıca zorluğun iç güvenlik sorunlarından kaynakladığını belirtti.

  Buna karşın Tan, gözlem mekanizmasının seçimlerin selameti açısından ve bütün siyasi gruplar bakımından yararlı olacağı için gözlemcilere yönelik olası tehdit riskinin sanıldığı kadar yüksek olmadığının sanıldığını söyledi.

  Namık Tan, Saddam Hüseyin’in yargılanması konusundaki eleştiri ve kaygılara ilişkin bir soru karşısında ise "Bu bir yargı süreci, hep birlikte izleyeceğiz" demekle yetindi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı