Tan: Fiyat kırmayın, Ruslar geliyor

Hürriyet Haber
25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.03.1999 - 00:01

Uluslararası Moskova Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılan Türk turizmcilerinin yüzü güldü. Turizm Bakanı Ahmet Tan, Moskova'dan, ‘‘Hazirandan itibaren Rusya'dan turist akını olacak. Kimse paniğe kapılıp fiyat kırmasın’’ mesajı verdi.

Kriz nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan turizmcilerin yüzü, dün başlayan Uluslararası Moskova Turizm ve Seyahat Fuarı'nda güldü. Fuarın ilk gününde Türk standlarına gösterilen yoğun ilgi turizmcilerin 1999 sezonu ile ilgili umutlarının yeşermesine neden oldu. Fuara katılan Turizm Bakanı Ahmet Tan, haziran ayından itibaren sezonun çok iyi geçeceğini belirterek, turizmcilerimizden fiyatları düşürmemelerini istedi.

Türk turizmi açısından büyük önem taşıyan MITT Uluslararası Moskova Turizm ve Seyahat Fuarı, dün açıldı. Türkiye'den 29 kuruluşun katıldığı fuarın ilk gününde Türk standları büyük ilgi gördü. Rusya'daki gazete ve televizyonlarda ‘‘Sokaklarda tanklar geziyor’’ diye Türkiye aleyhine yayınlanan haberlerin etkisini yitirdiği gözlenirken, bu Türk turizmcilerin yüzünü güldürdü. Gördükleri büyük ilgi nedeniyle 1999 turizm sezonu için umutlarını tazeleyen turizmciler, ‘‘Avrupa'da bilinçli yaratılan krizin Rusya'da olmadığını gördük’’ dediler.

SEMPATİ ÖDÜLÜ

Fuara katılan Turizm Bakanı Ahmet Tan, Haziran ayından itibaren Rusya'dan Türkiye'ye büyük bir turist akını yaşanacağını söyledi. Türk turizmcilerine ‘‘Paniğe kapılıp, fiyatları düşürmeyin’’ uyarısında bulunan Tan, şöyle konuştu:

‘‘Rusya piyasası haziran ayından itibaren canlı geçecek. Avrupa'da yaşanan olumsuzluklar nisan ve mayıs aylarının kaybedilmesine neden oldu. Artık fiyatlar düşürülse de bu durum değişmez. Bu nedenle biraz daha dayanıp fiyatları sabit tutmalıyız. Çekilen sıkıntılar haziranda sona erecek. Moskova'da gördüklerimiz ve yaşadıklarımız da bunu ispatlıyor.’’

Tan'a bugün düzenlenecek törenle ‘‘Turizm Sempatileri’’ ödülü verilecek. Parlamentonun alt kanadı Duma'nın Spor ve Turizm Komitesi ile Veçernyaya Moskova tarafından, 1998 yılında Rus turistlerin ağırlanmasındaki başarıdan dolayı verilecek bu ödül, Rusya'dan gelecek turistler üzerinde de olumlu etki yapacak.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı