Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tampon bölge için muhaliflere tank ve uçak savar

  Hürriyet Planet
  16.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD yönetimi, Suriye'de devam eden savaşı Şam yönetiminin aleyhine çevirebilmek için harekete geçti. Bir yandan Türkiye ve Ürdün sınırında güvenli bölgeler yaratılması müzakere edilirken, bir yandan da muhaliflere tank dahil ağır silahların sağlandığı iddia ediliyor. ABD yönetiminin İran ve Hizbullah'ı Suriye'ye askeri destek vermekle suçlaması da dikkat çekiyor.

  İsrail istihbarat servislerine yakınlığı ile bilinen DEBKA File, Libya'dan getirilen 20 kadar Rus yapımı T-62 tankının Türkiye üzerinden muhaliflere ulaştırıldığını iddia etti.

  Haberde, söz konusu tankların parasının Katar tarafından ödendiği ve İskenderun Limanı üzerinden Suriye'ye sevk edildiği belirtiliyor.

  DEBKA, bazı muhaliflere tank eğitimi verildiğini iddia etti. Ancak bu muhaliflerin nerede eğitildiği ve tankların Suriye'ye sokulup sokulmadığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

  "UÇAKSAVAR FÜZESİ DE VERDİLER"

  Ağustos ayı başında Suriye'deki Birleşmiş Milletler gözlemcileri muhaliflerin elinde tank bile olduğunu açıklamıştı. Muhalifler bu tankların taraf değiştiren askerlerin verdiği iddia edilmişti.

  İsrailli kaynak 11 Ağustos'ta ABD'nin muhaliflere Stinger uçaksavar füzeleri sağladığını da duyurmuştu. Türkiye üzerinden yapılan bu sevkiyatın ardından muhaliflerin Deyr Ez Zor kentinde bir MİG-21 savaş uçağını düşürdüğünü hatırlatan DEBKA File, Suriye'nin "teknik arıza" açıklamasının doğru olmadığını iddia etti.

  AMAÇ TAMPON BÖLGE

  DEBKA'nın haberine göre muhaliflere uçaksavar füzeleri ve tanklar verilerek güvenli bölglerin yaratılması hedefleniyor. Tampon bölgenin Türkiye'nin Irak sınırı kesişiminde Suriye'nin 5 ila 25 kilometre kadar içine uzanmasının planlandığı belirtiliyor.

  Geçtiğimiz hafta NBC televizyonuna konuk olan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta “Bu adım, karadan bir askeri müdahale ile olur. Bununla birlikte, Suriye dünyanın en gelişmiş füze savunma sistemlerine sahip” demişti.

  ABD: ÜRDÜN VE TÜRKİYE İLE GÖRÜŞÜYORUZ

  Dün Savunma Bakanı Leon Panetta ile basına açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de Türkiye ve Ürdün ile güvenli bölge ihtiyacını görüştüklerini söyledi. Dempsey, “Bir çeşit uçuşa kapalı bölge olur diye düşünüyorum ama tek taraflı bir planımız yok”  dedi. Panetta da uçuşa yasak bölge konusunun öncelik olmadığın belirtti.

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone de Türkiye ile tampon bölge üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Ricciardone, İran'ın Suriye'ye silah gönderdiğini ve bu silahların da PKK'ya gönderildiğini iddia etti.

  Mayıs ayında Washington Post gazetesinin başyazısında ABD'nin Suriye rejimini devirmek ve muhaliflere güvenli bölgeler yaratmak için Türkiye ve Ürdün sınırında insani yardım adı altında tampon bölgeler oluşturması gerektiği belirtilmişt

  "İRAN MİLİS EĞİTİYOR"

  Dempsey, İran’ın Suriye’deki rejime verdiği desteği artırdığını ve Suriye’deki milis güçlere eğitim verdiğini öne sürdü.

  ABD Genelkurmay Başkanı, milislerin çoğunluğunun Suriyeli Şiilerden oluştuğunu ve amaçlarının Esad’a bağlı ordu güçlerinin üzerindeki yükü hafifletmek olduğunu söyledi.

  Washington yönetimi daha önce de Hizbullah'ın Suriye'ye savaşçı gönderdiğini ileri sürmüştü. Ancak bu iddialar İran ve Hizbullah tarafından yalanlanmıştı.

  ABD KOMPLO PEŞİNDE
  Haftalık bilgilendirme toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcünü Ramin Mihmanperest Amerika'nın yeni bir askeri çatışma zemini hazırlamak için Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturma çabasında olduğunu söyledi ve iddiaları yalanladı.

  * Kapakta kullanılan resim temsilidir.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı