Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tamirhaneden şampiyonluğa

Okuldan arta kalan zamanlarında motosiklet tamirhanesinde babasına yardım ederken kazandığı motor tutkusuyla motosiklet yarışlarına hazırlanan Harun Çabuk, Avrupa ve Doğu Avrupa Süpermoto Şampiyonası'nda gençler kategorisinde birinci olmanın mutluluğunu yaşıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Henüz 15 yaşında olan Harun Çabuk, Servergazi Anadolu Lisesi 2. sınıfta eğitim hayatına devam ederken boş zamanlarında da 24 yıldır motosiklet tamirciliği yapan babasına yardım ediyor.

Bulgaristan, Slovenya ve Türkiye'de Nisan–Eylül ayları arasında gerçekleştirilen 7 ülkeden 16 sporcunun mücadele ettiği Süpermoto Gençler Avrupa Şampiyonası'nda birinci olan Çabuk, motorlara olan tutkusunun ve babasının tamirhanesinin kendisini şampiyonluğa taşıdığını söyledi.

Motor sporlarına 6 yıl önce başladığını anlatan Çabuk, “Spora başlamamda babamın katkısı büyük. Ben babama yardım ederken, o bana bir sürpriz yaparak motosiklet aldı. Böylelikle motosikletlere olan ilgim daha da arttı ve lisanlı sporcu olmaya karar verdim. İlk önce bu işe hobi olarak başladım. Sonrasında da sporcu oldum” diye konuştu.

Baba oğul pistlerde

Moto GP'de şampiyonluğu hedeflediğini belirten Çabuk, Avrupa şampiyonu olmasında babasının katkısının büyük olduğunu kaydetti.

Babası Yaşar Çabuk ise oğlunun küçük yaşlardan itibaren tamirhanede kendisine yardım ettiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bir işçi gibi çalışmadı ama yardım ediyordu. Motorların her şeyini merak ediyordu. Tamirhaneye gelen motosikletlere imrenerek bakıyordu, deneme sürüşleri yapıyordu. Ben de motorlara olan ilgisini gördüğüm için ona bir motor aldım. Onun içindeki motor aşkı onu şampiyonaya taşıdı bence.”

Oğlunun yarıştığı motorun tamirini baba olarak kendisinin yaptığını kaydeden Çabuk, “Baba oğul yarış pistlerindeyiz. Ben hep onun yanı başındayım, motoru bozulduğu anda devreye ben giriyorum” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu da Çabuk'un genç yaşta başarıyı yakalamasının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Çabuk'un düzenli ve sistemli çalışmanın meyvelerini topladığını ifade eden İbanoğlu, “Onun uluslararası müsabakalarda elde ettiği başarılar, ülkemizin adının dünyada daha çok zikredilmesini sağlayacaktır. Biz Çabuk'u her konuda destekliyoruz” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler