« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tamam mı devam mı ?

Divan kurulundaki eleştiriler üzerine ünal Aysal’ın kararı ile tarihi bir toplantı gerçekleşecek.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

Galatasaray’da beklenen oldu. Hürriyet’in 1 gün önce “Baskı gelirse erken seçime gidecek” başlığı dünkü Divan Kurulu toplantısında resmen gün yüzüne çıktı. Erken seçim sarı kırmızılılarda gündem maddesi oldu.

Yetki istediği 3 konu için toplanan Olağanüstü Divan Kurulu toplantısında eleştiri seslerinin yükselmesi üzerine Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, “ Erken seçim” sinyali verdi. Dünkü Divan Kuruluna gelecek adına büyük önem veren Başkan Ünal Aysal toplantı sonunda “ Yönetim kurulu ile konuşup bir karar alacağım” diyerek, seçim fitilini resmen yaktı. Başkan toplantının hemen başında “Bize olan güveninizde bir sarsılma varsa bunu bugün belirtirseniz bundan ötürü size müteşekkir kalacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

“2016’YA KADAR KALIRIM DEMEDİM”

Başkan Ünal Aysal, kürsüye çıkan 6 Divan Kurulu üyesinin de eleştiri getirip yetki konusunda olumsuz görüşlere imza atması üzerine tarihi bir konuşma daha yaptı. Başkan Ünal Aysal, karar almak için kader niteliği taşıyan toplantının sonunda kürsüye çıktı ve “Ben ‘Yaşım gereği 2016’dan sonra bırakmayı düşünüyorum’ dedim. ‘2016’ya kadar kalırım’ demedim. Tuzağa düşmek istemiyorum. Ne yapacağımın kararını da yönetim kurulunda arkadaşlarla konuştuktan sonra vereceğim. Bu toplantıyı, yapılan yorumları değerlendirip karar vereceğim” ifadelerini kullandı.

Peki şimdi ne olacak?

Galatasaray Yönetim Kurulu toplantısı bugün saat 16:00’da Türk Telekom Arena Stadı’nda gerçekleşecek. Öncelikle şunun altını çizelim; Yönetim Kurulu’nun büyük bir çoğunluğu başkan Aysal’ı ters bir durumda bırakmak istemiyor. Yani idarecilerin büyük kısmı “Başkan ne ister ve ne fikir beyan ederse o yönde karar almaya hazırız” görüşünde. Ancak Başkan Ünal Aysal yine de idarecilerine “ Tamam mı devam mı?” sorusunu yöneltecek ve güven oylaması niteliği de taşıyan erken seçim yapılmasını üyeleri ile kritik edecek.

Köksal ve İkiz seçim istemiyor

TT Arena’daki zirveden çıktıktan sonra başkanlık ofisine geçen Başkan Ünal Aysal’ın sıcağı sıcağına ziyaretçileri vardı. Uzun süredir sık sık yönetimde de erken seçime karşı olduğunu belirten yönetim kurulu üyeleri Ebru Köksal ve Mete İkiz, soluğu Başkan Ünal Aysal’ın ofisinde aldı. Bugünkü toplantıda güven oylaması adına seçime gitmeyi düşünen başkan Aysal’ı ziyaret eden Köksal ve İkiz, “2016’ya kadar göreve devam edelim. Başkanım seçime gitmeyelim. Bu yanlış olur” diye görüş bildirdi.

HERKES KONUŞUR KİMSE BEŞ KURUŞ VERMEZ

AYSAL’IN şu sözleri de dikkat çekti: “Galatasaray’da herkes konuşur ama kimse 5 kuruş para vermez. Ben 3 yıldır görevdeyim. Kimse de gelip 1 dolar para vermedi. Sayın Hayri Kozak, ben sana burada görev verip her türlü imkanı vereceğim. Madem öyle buyur gel çalış. Hayvanın hem etinden hem sütünden faydalanamazsın.”

BEN GALATASARAY’I TEMSİL EDİYORUM ‘REKLAM YAPIYOR’ DERSENİZ KIRILIRIM

Ünal Aysal, ‘Galatasaray’ Forma sponsoru siz olun’ çıkışı yapan Hayri Kozak’ın bu sözüne ise “Aklımdam geçti. Arkadaşlar bana bunu bana önerdi. Kendisi şirketinin reklamı için ismini yazıyor derlerdi. Arkadaşlar burada, bunu konuştuk. Kendi reklamını yaptı, yeteri kadar ödüldür dediler bana.
Ben kendi reklamımı falan yapmıyorum. Ben Galatasaray’ı temsil ediyorum. Bundan sonra evlenecek halimde yok. Kimse bundan sonra reklamını yapıyor demesin, artık kalbim kırılır.” diye yanıt verdi.

FATİH TERİM’İN ADINI ANMADI

ÜNAL Aysal, transfer harcamalarını açıklarken Mancini ve Prandelli dönemlerini isimleri ile anlatırken, Terim’in adını ise anmadı ve “ İlk teknik direktörümüz” diyerek bu dönemi özetledi. Hatırlanacağı gibi ikilinin arası Aysal’ın “Eleman sözünün ardından açılmıştı.

Kimse bana kulübü batırdın diyemez

Ünal Aysal, Divan Kurulu’ndaki konuşmasında başkanlık dönemindeki en keskin ve camiası ile ilgili önemli özeleştirilere imza attı. Son günlerde çok tartışılan Ünal Aysal, “Çok ciddi bir güven ortamına ihtiyacımız var .Bu kadar organize saldırı varken, bu tip projeleri yapmamız mümkün değil.
Geldiğimde328 milyon dolar borç vardı
Hatalarımız oldu mu, oldu. Ama başarılarımız da oldu, bu ortada. Perişan durumda değiliz. Zararımız aynı. Ama bu sürede bunları karşılığı kazanılan kupalar ve şampiyonluklar. Kimse bana kulübü batırdı falan diyemez, açık konuşuyorum. Ben şu an başladığım yerdeyim maddi olarak. Kulübü 328 milyon dolar borç ile aldık. Ve şu an toplam borç 338 milyon dolar. 81 milyon dolar kur farkı ödemişiz” dedi.

Olağanüstü Genel Kurul’dan vazgeçti

Ünal Aysal “Anlaşılan kimse bu konulara müsbet yaklaşmıyor” dedi.

DİVAN kurulu üyelerinin yetki istenen 3 konu hakkındaki muhalif düşünceleri de Başkan Ünal Aysal’ın fikir değişikliğine gitmesine yol açtı. Aysal, Olağanüstü Genel kurulu toplayarak yetki oylaması yapmaktan dün resmen vazgeçti. Kürsüye çıkan Ünal Aysal “ Anlaşılan o ki, kimse bu konulara müsbet yaklaşmıyor. Sizleri de genel kurulu toplayıp bir daha yoracağımızı düşünmüyorum” dedi.

MUHTEMEL ADAYLARA BAKACAK

HÜRRİYET’İN ulaştığı bilgilere göre Aysal’ın düşüncesi eleştiriler üzerine bir güven oylamasına gitmek ve erken seçim kararı almak. Yani yönetim de destek verirse, güven tazelemek ve mevcut-muhtemel başkan adaylarının kalitesini görebilmek adına Başkan Ünal Aysal, erken bir seçim yapmayı düşünüyor.

7 yönetici yalnız bırakmadı

AYSAL’ın yetki için düzenlediği zirveye Özkan Olcay, Adnan Nas, Mehmet Cibara, Necati Demirkol, Mete İkiz, Ümit Özdemir, Ebru Köksal ve Mehmet İpekdokuyan katıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler