‘Tamam’ diyeli 25 gün geçti, Libya vizeyi şimdi kaldırdı

Faik KAPTAN/İSTANBUL, (DHA)
20.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında açıklanan “Vizesiz Libya” ilk kez dün gerçekleşti.

BAŞBAKAN Recep Tayip Erdoğan’ın 25 Kasım’da gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yapılan bir mutabakat anlaşması ile Libya vizesi kaldırıldı. Mutabakattan 25 gün sonra ilk vizesiz yolcular İstanbul’dan Tripoli’ye gitti.
Yazı gelmeden başladı
Vizesiz yolcular, Libya Havayolları´nın LAA 193 sefer sayılı uçağı ile saat 13.45’de Libya’ya gitti. Libya Havayolları yetkilileri, yazılı emrin henüz gelmemesine karşın telefonla yaptıkları görüşme sonrası uygulamayı başlattıklarını açıkladı. Yetkililer, bu konuda şunları söyledi: “İki ülke arasında vizenin kalkması yönünde mutabakat anlaşmasının imzalanmasından sonra bürokratik işlemler dün akşam tamamlandı. Ancak ilgili yazı henüz gelmedi. Öğleden sonra geleceğini söylediler. Vizesiz gitmek için yapılması gereken işlemleri yapan yolcularımızı mağdur etmemek için uygulamayı başlattık.”
Yanınıza 1000 dolar alın
Yetkililer, Libya’ya vizesiz yolculuk için gereken işlemleri de şöyle özetledi: “Bu işlemler de geçerli olan pasaporta yeminli bir tercüme bürosundan kimlik bilgileri Arapça olarak yazılıyor. Bu bilgiler Emniyet Müdürlüğü tarafından onaylanıyor. Ayrıca yolcunun yanında da en az 1000 dolar olması gerekiyor. Bu şekilde giden yolcu şimdilik en az bir ay kalabiliyor. Bu süre ileride artabilir.”
THY talimatı bekledi
Bu arada Türk Hava Yolları (THY) ise kendilerine henüz bu konuda resmi talimat gelmediğini belirterek, “Sabah giden uçağımızda eski uygulamayı yaptık. Ancak yarın (bugün) gidecek uçağımızdaki yolcularımız talimat geldiği takdirde vizesiz gidebilecek” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın Libya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile Libya arasındaki seyahatlerde karşılıklı olarak vize muafiyeti uygulamasının başlatıldığı açıklanmıştı.

Resmi yürürlülük tarihi 25 Aralık’tı

DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’ye gelen Libya Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Muhammed Ali El Huveyc ile Libya Tarım ve Balıkçılık Bakanı Ebubekir El Mansuri’yi ağırladı. Libya ile Türkiye arasında vize uygulamasının bugün itibariyle karşılıklı olarak kaldırıldığına dikkat çeken Çağlayan, ‘tarihi ve yeni bir döneme girildiği’ vurguladı. Yapılan anlaşmanın 25 Aralık itibariyle tamamen yürürlüğe gireceğini, ancak büyükelçiliklerin dün itibariyle vizesiz gidip gelme uygulamasını başlattıklarını açıklayan Çağlayan, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi açısından da çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı