Tam üyelik için 4 sağlam dikiş atıldı, şimdi bozuk sesler çıkarmasınlar

Hürriyet Haber
17 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 16 Kasım 2009 - 19:57

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üye olamayacağını savunan Fransa, Almanya’nın liderlerini isim vermeden eleştirdi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki oda ve borsaların daha kaliteli hizmet sunmasını, işletmelerin rekabet gücüne katkı sağlamayı, Türkiye-AB arasındaki sivil toplum diyaloğuna odaların müdahil olmasını amaçlayan ‘Türkiye-AB Oda Forumu Projesi’nin kapanış toplantısında, ‘imtiyazlı ortaklık’ söylemine tepki gösterdi. Hisarcıklıoğlu, “Ne olduğu bilinmeyen bir kavram ortaya atıldı. Bunun ne ahlaki ne de hukuki temeli var. Bazı AB liderleri kendi kamuoylarını öne sürüyor. Bu liderler lider değil de, kamuoyları liderleri mi yönlendiriyor” diye sordu.
Ahlaki değil
“Bu AB liderleri aslında kendi niyetlerini saklayıp kamuoyu bahanesiyle karşımıza çıkmasınlar” diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Bu, ahlaki değil. Türkiye bu yola yeni çıkmadı, 1963’te çıktı. Bize 4 sefer ‘tam üye’ olacağımız teyit edildi. Hani ‘Sağlam olsun diye 3 dikiş atın’ derler ya, AB’ye tam üyeliğimizin teyidi için de 4 dikiş atılmış. Siz tüccar olarak karşı tarafla anlaşma yapacaksınız. 2 gün sonra işletmenin yöneticisi değişecek ‘Ben anlaşmadan vazgeçtim!’ diyecek. Hukuka yeni bir terim mi girdi? Bizim kamuoyumuz AB’den gelen bu bozuk sesleri dinlemesin. Ev ödevimizi yapalım, o gün geldiğinde AB sizi isterse almasın.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı