Tam Gün Yasası'na yeni düzenleme

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Tam Gün Yasası'nda öğretim üyelerinin esnek çalışmasına yönelik düzenlemeyle akşam mesai sonrası, hatta hafta sonları muayene ve ameliyat imkanı getirileceğini, performans ücretinin de bunların tümü esas alınarak hesaplanacağını bildirdi.

20 Mart 2013 - 00:00:00

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Tam Gün Yasası'nda yapılacak düzenlemelerin ayrıntılarını anlattı. Müezzinoğlu, bir süredir üniversite yetkilileriyle yasada yapılması planlanan düzenlemeye ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını, bu doğrultuda ilgili bakanlıklarla da çalışma yürüttüklerini bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın AK Parti grup toplantısında yapılması düşünülen düzenlemenin bir bölümüyle ilgili açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Müezzinoğlu, zaman darlığı nedeniyle düzenlemenin tamamıyla ilgili bilgi veremediğini belirtti.


Kısa sürede yapılması planlanan düzenlemeyle ilgili bilgi veren Müezzinoğlu, düzenlemenin en önemli bölümünün tıp fakültelerindeki öğretim üyelerine yönelik olacağını açıkladı.

 

"TAM GÜN ÇALIŞMAYA DEVAM"


Üniversite hocalarının tam gün çalışmasıyla ilgili düzenlemede bir değişiklik olamayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları söyledi:
“Hocalarımız, bugün nasıl tam gün çalışıyorsa bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde çalışmalarına devam edecekler. Buradaki gerek döner sermaye gerek çalışma dinamiklerinin güçlü bir şekilde devam etmesini istiyoruz. Burada farklı olabilecek tek bir şey var: Mesai sonrası süreçte yani akşam saat 16-17'den sonra mesaisi bittikten sonraki sürecini üniversitede geçirecek hocalarımızın günlük mesailerinde yaptıkları performansın akşam mesailerine de yansımasını düşünüyoruz. Yani bir aylık performansında hocalarımızın muayene sayısı veya müdahale sayısı veya ameliyat sayılarıyla paralel olarak mesai sonrasında da benzer bir performans hakları doğacak. Dolayısıyla günlük performans dinamikleriyle mesai sonrası dinamiklerinin de birlikte gelişmesini arzu ediyoruz. Normal mesaiden sonra hocalarımıza muayene isteyen hastalarımız, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) baz alınarak, bu tebliğin bir misli gibi katılım payı ödeyecek. Bu katılım payını da hocalarımız ve üniversiteler arasında paylaşacak.”

Bakan Müezzinoğlu, öğretim üyelerinin alacakları performans ücretinin mesai öncesi ve sonrası muayene veya işlemler de esas alınarak hesaplanacağını kaydetti.

 

"İSTERLERSE HAFTA SONU DA OLUR"


Öğretim üyelerinin isterse sadece gün içinde mesai sonrası değil aynı zamanda hafta sonları da kurumlarında çalışabileceklerini belirten Müezzinoğlu, “Yani hafta sonu da çalışabilecekler mi” sorusu üzerine “İstiyorlarsa tamamen serbest. Burada tercihleri ve kararları üniversitelerinin yönetim kurulları ve hocalarımız verecek” yanıtını verdi.

Üniversitedeki hocaların kurumlarına tam gün katkı vermelerinin kendileri için önemli olduğunu dile getiren Müezzinoğlu, “İlave çalışma arzu ediyorlarsa üniversiteler hocalarımıza bu zemini hazırlayacak ve üniversitelerimiz hocalarımızla birlikte kendi dinamiklerini daha güçlü hale getirebilecek. Biz bunun yasal düzenlemesini yapacağız” diye konuştu.

KURUM DIŞINDA ÇALIŞMA OLANAĞIÜniversite hocalarına ayrıca kendi kurumları dışında çalışma olanağı da getirileceğini açıklayan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:
“Üniversitelerimiz kadrosunun yüzde 3-5'i arasındaki bir oranda öğretim üyesine kurum dışında çalışma olanağı sağlayacak. Bunu daha sonra netleştireceğiz. Bir başka şehirde ya da ülkede de bu yapılabilecek. Ülke içinde bu söz konusu olabilecek. Bu bir sözleşme çerçevesinde üniversite yönetim kurullarının yetkisinde olabilecek. Üniversitelerimizin yetkili kurulları ayrıca kendisinde olmayıp dışarıda ihtiyacı olan kurum dışındaki hocalarla ister özelde ister başka yerde olsun yine kadrosunun yüzde 3-5'i oranında sözleşme yapabilecek. Bununla üniversitelerimizin dinamiklerini geliştirmesi ve marka değerinin daha ileri bir noktaya taşınmasını amaçlıyoruz. Hocalarımızın kurumlarıyla gelişmesini, kazanacaklarsa kurumlarıyla birlikte kazanmasını ve bu kazancın ülkemizin sağlık dinamiklerine katkı sağlamasını amaçlıyoruz.”


“Öğretim üyelerinin çalışabileceği başka kurumdan kastınız nedir” sorusu üzerine Müezzinoğlu, bir üniversitedeki öğretim üyesinin başka bir üniversitede görev yapabileceğini veya özel bir hastanedeki profesör veya doçentin tıp fakültesinde sözleşmeyle hizmet verebileceğini belirtti.


Ülkede yetişmiş uzmanlardan azami ölçüde belirli kurallar çerçevesinde istifade etmeyi amaçladıklarını ifade eden Müezzinoğlu, bunu sistemin takibine de özen göstererek uygulamayı planladıklarını vurguladı. Müezzinoğlu, “Belirli kalıplardan ziyade esnek uygulamalarla bütün hekimlerimizden özellikle hocalarımızdan azami istifade etmemiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede ciddi bir hekim açığı olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, “Dolayısıyla 'şurada yapabilirsin, burada yapamazsından' ziyade 'şu kurallar çerçevesinde çalışabilirsin' diyerek alternatifleri de çoğaltarak hekimlerimizden azami istifade etmek istiyoruz” dedi.


Tıp fakültelerinin eğitim dinamiklerini güçlendirme arzusunu da dile getiren Müezzinoğlu, öğretim üyelerinin bir taraftan sağlık hizmeti verirken diğer taraftan eğitim de vermesini amaçladıklarına dikkati çekti.

 

ÖZEL HASTANE İLE ANLAŞMA İMZALANACAK

 

Bir soru üzerine, üniversite yönetim kurullarına belirli bir oranı aşmamak kaydıyla öğretim üyelerinin dışardaki kurumda da hizmet vermesinin önünü açmak için yetki vereceklerini yineleyen Müezzinoğlu, bu kurumun bir özel hastane olması halinde üniversite ile söz konusu özel hastane yönetimi arasında sözleşme imzalanacağını kaydetti. Elde edilecek gelirin ise kurumla hoca arasında paylaştırılacağını bildiren Müezzinoğlu, bu konuda bir sorun çıkmasını beklemediklerini ifade etti.


Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki doçent ve profesörlere yönelik, gelirlerinin arttırılması için düzenlemeye gideceklerini açıklayan Müezzinoğlu, Bakanlığın eğitim ve araştırma hastanelerindeki öğretim görevlilerinin mesai sonrası özel muayene yapmalarının söz konusu olamayacağını vurguladı. Müezzinoğlu ancak eğitim ve araştırma hastanelerindeki doçent ve profesörlerin ek ödeme oranlarının 800 240'tan 800 400'e çıkarılacağını bildirdi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, böylece bu hastanedeki hocaların ekonomik gelirlerinin daha da artacağını dile getirdi.

Müezzinoğlu, bir soru üzerine üniversitelerdeki öğretim üyeleri için mesai sonrasında Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) uyarınca 55 liralık muayene ücreti ödenmesinin söz konusu olabileceğini belirterek, bu ilave ücretin aynı zamanda ameliyat ve diğer işlemler içinde ödeneceğini söyledi. Müezzinoğlu, bazı ameliyatlar hariç SUT'ta öngörülen ücret kadar da hastanın ödeme yapmasının düşünüldüğünü ifade ederek, “Mesela SUT'ta öğretim üyesinin bir ameliyatı için devlet 500 lira ödüyorsa hasta da 500 lira ödeyecek. Bu ücreti de üniversite ve hoca yarı yarıya paylaşacak” ifadesini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu, bazı özellik taşıyan ameliyatların üniversitelerde yapılması halinde daha fazla ödeme yapılması için SUT'ta düzenlemeye gidileceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

Etiketler:
Son Güncelleme : 20 Mart 2013 - 12:47:37
Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
 • Eziyetten Fazilet Doğmaz 20.3.2013 14:30:01
  Liberal ekonomi madem bu, iş bulamamış gençleri ailelerinin gelirine göre zorunlu sağlık sigortası ile niye borçlandırılıyor ? Bu keşmekeşte ciddi bir sorunu olan zaten özele gitmeyi seçiyor. Devlete bağlı sağlık sistemi bu kadar yapısal sorun yaşarken vatandaş niye zorunlu sağlık primi ödüyor ?
 • Kayhan Kurt 20.3.2013 14:02:49
  Amaç , Profları özel hastanelerde çalışmaya mecbur bırakmak bu arada Tıp fakultelerinin ipi çekilmiş kimin umurunda. Siz hala, arkadaki niyeti göremeyip prof.ların aldığı paraya kafanızı takın..Bu arada özel hastaneler binlerce lira fark vermeye devam edin..
 • Ata Tunç 20.3.2013 13:49:00
  Malesef yeni bakan bey de sorunun çözümünden yana değil, hastanın hekim seçme özgürlüğünü elinden aldınız ya, siz zor oy alırsınız bu hastalardan
 • drbarok drbarok 20.3.2013 13:41:55
  Oki nin yorumuna hitaben, lokantaya gittiğinde lokanta sahibine sen para için yapıyorsun, insanların karnını doyurmak için yapmıyorsun der misin?
 • süleyman er. 20.3.2013 13:18:20
  YAKINDA HASTAHANELERDE ÇALIŞTIRACAK DOKTOR BULAMIYACAKLAR. BU NASIL BİR GARABETTİR HERKESLE HER KESİMLE SORUNLU OLMAK.
 • Oki Doki 20.3.2013 12:41:17
  Para ile muayene devri tekrar başlayınca profersörler tekrar hastanelere dönüş yaptılar. Demek ki onlar için vatandaşın kanser olması ya da ölmesi önemli değilmiş, önemli olan paranın az olmasıymış. Devletimiz ne zaman yabancı doktorların ülkemizde çalışmasına izin verecek acaba.
Koç Burcu
(21 MART - 20 NİSAN)

Bugünlerde kendinizi ifade etmekte hiç zorlanmayacaksınız. İlişkiler esnasında daha dikkatli cümleler kurmak daha doğru olabilir. Yaratıcılık gerektiren işleriniz...Koç Burcu Günlük Yorumu

Boğa Burcu
(21 NİSAN - 20 MAYIS)

Oldukça karlı denebilecek bir sürece girdiniz. Önümüzdeki bir aylık süreçte maddi açıdan karlı alışverişleriniz, gelirlerinizi...Boğa Burcu Günlük Yorumu

İkizler Burcu
(21 MAYIS - 20 HAZİRAN)

Oldukça çekici ve göze hoş göründüğünüz bir aylık süreç sizi bekliyor. Genel anlamda aşk hayatınızda veya sevgi temalı...İkizler Burcu Günlük Yorumu

Yengeç Burcu
(21 HAZİRAN - 22 TEMMUZ)

Tamamlanılması gereken şeyleri tamamlayabilir, ucu açık konuları neticelendirebilirsiniz. Hayal dünyanızın hızlı çalışacağı, yaratıcılığınızı verimli...Yengeç Burcu Günlük Yorumu

Aslan Burcu
(23 TEMMUZ - 23 AĞUSTOS)

Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevreniz ve yardımlaşma faaliyetleri açısından hareketli bir aylık süreçtesiniz. Toplum içinde daha fazla...Aslan Burcu Günlük Yorumu

Başak Burcu
(24 AĞUSTOS - 23 EYLÜL)

Kariyerinizi doğru şekilde etkileyecek fırsatları kaçırmamalısınız. Önümüzdeki bir ay boyunca görev ve sorumluluklarınız artabilir. İşiniz hakkında...Başak Burcu Günlük Yorumu

Terazi Burcu
(24 EYLÜL - 23 EKİM)

Seyahatler, farklı kültürleri ya da felsefeleri tanımak, akraba ziyaretleri, ticaret, yabancılarla ilişkiler ya da eğitim başlıklı konularda hareketlilik...Terazi Burcu Günlük Yorumu

Akrep Burcu
(24 EKİM - 22 KASIM)

Maddi başlıklı konularda hareketlilik görülebilecek bir aylık süreçtesiniz. Rakamlarla dans başlıyor. Ödemeler, bütçe, yatırım, ek gelirler,...Akrep Burcu Günlük Yorumu

Yay Burcu
(23 KASIM - 21 ARALIK)

İkili ilişkiler, evlilik, ortaklık ve iş birlikleri başlıklarının ön plana çıktığı bir aylık süreçtesiniz. İş birlikleri ve ilişkiler ilerlemenizde rol...Yay Burcu Günlük Yorumu

Oğlak Burcu
(22 ARALIK - 20 OCAK)

Önümüzdeki bir ay boyunca daha da fazla çalışmanız ve yeni başlıklarla uğraşmanız gerekebilir. Bu sefer uğraştığınız konular hoşunuza gidebilir....Oğlak Burcu Günlük Yorumu

Kova Burcu
(21 OCAK - 18 ŞUBAT)

Aşk hayatınız, sevgi temalı ilişkileriniz veya yaratıcılık gerektiren işleriniz açısından yeni gelişmelere açık bir aylık süreçtesiniz. İş...Kova Burcu Günlük Yorumu

Balık Burcu
(19 ŞUBAT - 20 MART)

Evinizi ve ailenizi ilgilendiren konulara yoğunlaşabilirsiniz önümüzdeki ay boyunca. Eviniz ve aileniz kendinizi en iyi hissettiğiniz yerler olabilir. Evden...Balık Burcu Günlük Yorumu